W Bytomiu nazwano skwer na cześć słynnego wokalisty

Skwer

Redakcja

25 października, 2022

Bytomscy radni zadecydowali o nazwaniu skweru przy ulicy Parkowej imieniem Romana Kostrzewskiego. Zmarły w lutym tego roku słynny wokalista grupy Kat jest legendą polskiej muzyki.

Roman Kostrzewski był sciśle związany z Bytomiem. Wniosek dotyczący uhonorowania artysty złożyli przedstawiciele powołanego w tej sprawie Komitetu Społecznego pamięci Romana Kostrzewskiego a pomysł poparło 187 mieszkańców Bytomia oraz córka muzyka Natalia Kostrzewska. Wcześniej uchwałę w sprawie uczczenia Kostrzewskiego podjęła Młodzieżowa Rada Miejska w Bytomiu. Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz poparł inicjatywę nadania imienia Romana Kostrzewskiego skwerowi przy ulicy Parkowej w pobliżu krytej pływalni. W poniedziałek, 24 października radni podjęli uchwałę w tej sprawie - 22 było za, 2 się wstrzymało.

- Jestem wzruszony. Metalowo rodzino to dla nas wszystkich dobry dzień. Dziękuję prezydentowi Mariuszowi Wołoszowi, jego zastępcom Adamowi Frasowi i Michałowi Biedzie, przewodniczącemu Rady Miejskiej Michałowi Staniszewskiemu oraz radnym - mówił Tomasz Grula, przedstawiciel Komitetu Społecznego pamięci Romana Kostrzewskiego.

Roman Kostrzewski urodził się 15 lutego 1960 roku w Piekarach Śląskich. Karierę muzyczną rozpoczął w 1981 roku, kiedy w Bytomiu podczas Festiwalu Silesian Rock poznał muzyków, z którymi związał swoją artystyczną ścieżkę. Trzy lata później, w 1984 roku, podczas Festiwalu w Jarocinie, grupa Kat, którą współtworzył, została bardzo dobrze przyjęta przez publiczność. Najbardziej znany był jako wieloletni wokalista i lider zespołu Kat (w latach 1981-2004). Był również współzałożycielem grupy Alkatraz, z którą działał artystycznie (2000-2002) oraz Kat & Roman Kostrzewski (2004-2022).

Koncertował w całej Polsce, m.in. u boku takich gigantów ciężkiej muzyki jak Metallica i Iron Maiden. Angażował się także w działalność solową. Stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i charyzmatycznych twórców polskiego metalu. Artysta, który mieszkał w Bytomiu, zmarł w wyniku choroby nowotworowej 10 lutego 2022 roku i został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ulicy Kwiatowej. Do końca angażował się w projekty muzyczne i występował na scenie. 

źródło: UM Bytom

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 31.0µg/m3 PM2.5: 25.2µg/m3