W Bielsku-Białej powstało nowoczesne przedszkole

IMG 6440 05 wrzesien 2022 2000x1333 0

Redakcja

6 września, 2022

To z pewnością najnowocześniejsze przedszkole miejskie w Bielsku-Białej. Mowa o Przedszkolu nr 4 przy ul. Kazimierza Wielkiego 12. 5 września rozbudowany obiekt doczekał się oficjalnego otwarcia.

Nowo wybudowany budynek przedszkola przy ul. Kazimierza Wielkiego 12 połączony łącznikiem z istniejącym budynkiem robi wrażenie już z zewnątrz. Elewacja obiektu jest bowiem w części wykona w systemie tzw. druga skóra, czyli pierwsza warstwa to ściana zewnętrzna ocieplona i wykończona tynkiem, druga warstwa to ściana osłonowa w konstrukcji stalowej miejscami wypełniona szkłem, a miejscami specjalnymi płytami. W pozostałej części ściany wykonane są z tynku dekoracyjnego i spieków kwarcowych. To rozwiązanie jest ciekawe i daje świetny, bardzo nowoczesny efekt wizualny, a dobór kolorów na elewacji – imitującego drewno i grafitowego - tylko potęguje wzrokowe doznania estetyczne. Całość świetnie komponuje się z otaczającą budynek zielenią.
Wrażenie robi też ilość przeszkleń. Sale przedszkolaków mają przeszklone całe pojedyncze ściany, dzięki czemu pomieszczenia są bardzo widne, jasne i ciepłe. Nowy budynek jest wyposażony i przyjaźnie kolorowy w środku. Ściany korytarzy zdobią kadry z bajek bielskiego Studnia Filmów Rysunkowych – Bolka i LolkaPampaliniego łowcy zwierząt czy Porwania Baltazara Gąbki i innych. W salach są małe mebelki, zabawki i wszystko co potrzebne przedszkolakom.

Nowy budynek ma trzy kondygnacje i powierzchnię prawie 1.000 m2. Dzięki rozbudowie powstało miejsce na sześć oddziałów przedszkolnych wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi i zapleczem kuchennym. Każdy oddział to sala zabaw, toaleta oraz zaplecze. W ramach rozbudowy powstały również szatnie dla dzieci, toaleta ogólnodostępna, pomieszczenia gospodarcze, zaplecze kuchenne z pomieszczeniami pomocniczymi i magazynowymi oraz szatnie i sanitariaty dla personelu. Zmieniło się też otoczenie obiektu – są nowe parkingi, chodniki i jezdnie, oraz, co dzieci cieszy najbardziej, piękny, kolorowy i wyposażony w wiele urządzeń plac zabaw, taras zewnętrzny i wiata rekreacyjna. Posadzono też więcej zieleni – krzewów i nowych drzew. Teren jest też na nowo ogrodzony.

Na uwagę zasługuje fakt, że budynek jest w całości dostępny dla osób niepełnosprawnych i wyposażony w windę - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.  

Wykonawcą inwestycji była firma Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A. Jej koszt to 13.925.952,35 zł brutto.

Po zakończeniu rozbudowy, remont przeszedł również stary budynek przedszkola. Wymieniono instalację grzewczą i wodno-kanalizacyjną, wykonano termomodernizację, a elewację dopasowano wyglądem do nowego obiektu. W środku stary budynek został pomalowany, remont przeszły też wszystkie łazienki.

Do Przedszkola nr 4 uczęszcza obecnie 245 dzieci.

W uroczystym otwarciu przedszkola po rozbudowie udział wzięły władze miasta z prezydentem Jarosławem Klimaszewskim i przewodniczącą Rady Miejskiej Dorotą Piegzik-Izydorczyk, przedstawiciele wykonawcy i wiele osób zaangażowanych i wspierających inwestycję, a także kadra pedagogiczna, dyrekcja przedszkola i najmłodsi.

 

Źródło: UM Bielsko-Biała

 

IMG 6238 05 wrzesien 2022 2000x1333

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3