Start Szkoły Rodzenia i otwarcie poradni anestezjologicznej w Szpitalu Joannitas w Pszczynie

Image836

Redakcja

6 września, 2022

Ruszyła Szkoła Rodzenia Joannitas w pszczyńskiej placówce szpitalnej, w której ciężarne oraz osoby im towarzyszące będą miały okazję zdobyć kompleksową wiedzę m.in. z zakresu odżywiania, badań, planu porodu, opieki nad noworodkiem czy laktacji. 7 września otwarta zostanie także poradnia anestezjologiczna, gdzie pacjenci oczekujący na planowe zabiegi operacyjne w Szpitalu Joannitas będą mogli odbyć konsultację dotyczącą wyboru odpowiedniego dla nich typu znieczulenia oraz opieki pooperacyjnej.

1 września o godzinie 16.30 oficjalnie rozpoczęło się pierwsze spotkanie w ramach Szkoły Rodzenia Joannitas. Uczestników przywitała pani Barbara Bandoła -  Starosta Pszczyńska oraz Dyrektor Szpitala, pani dr Katarzyna Michalik. Na przyszłych rodziców czekały upominki w postaci symbolicznych tyt z niemowlęcymi body, grzechotkami i słodyczami od Pani Starosty oraz ufundowane przez Panią Dyrektor książeczki z „wierszykami-masażykiami" wspomagającymi rozwój dziecka, a także pogłębiającymi więź uczuciową z rodzicem.

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się porody rodzinne, jednak osoby towarzyszące, a także same przyszłe mamy, często nie wiedzą, jak prawidłowo przygotować się do tak ważnego wydarzenia jakim jest przyjście dziecka na świat.

„Odpowiadając na potrzeby naszych pacjentek otworzyliśmy Szkołę Rodzenia Joannitas, w której pomagamy przyszłym rodzicom przygotować się do nowej roli. Zdobytą wiedzę i umiejętności będą mogli wykorzystać w czasie trwania ciąży, podczas porodu, a także w pierwszych miesiącach życia dziecka" – mówi Katarzyna Sieprawska, położna i koordynator Szkoły Rodzenia Joannitas.

Program zajęć

Zajęcia obejmują zarówno część teoretyczną, podczas której kursanci zdobędą niezbędną wiedzę jak i część praktyczną, w której, wykonując pod okiem specjalistów serię ćwiczeń, będą mieli okazję trenować nabyte umiejętności. Zajęcia prowadzone są w małych, kameralnych grupach, po pięć Pań, z których każda może przyprowadzić osobę towarzyszącą.

Szkolenie podzielone jest na 8 zasadniczych części:

1.       Ciąża i przygotowanie do porodu.

2.       Poród część pierwsza.

3.       Poród część druga.

4.       Cięcie cesarskie.

5.       Połóg.

6.       Noworodek część I.

7.       Noworodek część II.

8.       Laktacja.

Zajęcia prowadzone są przez doświadczony personel medyczny. Na różnych etapach uczestnicy spotkają się z położnymi, fizjoterapeutą uroginekologicznym, ginekologiem, psychologiem oraz neonatologiem. Dodatkowo każda przyszła mama ma możliwość skorzystania z indywidualnej konsultacji ze specjalistami.

Otwarcie poradni anestezjologicznej

Wizja pobytu w szpitalu bądź nadchodzącego zabiegu, także cesarskiego cięcia, może budzić poczucie niepokoju lub nawet strachu. Aby uspokoić pacjentów, poradnia anestezjologiczna w każdą środę w godzinach 9.00-14.00 oferuje konsultację z lekarzem specjalistą, który dokładnie objaśni procedury anestezjologiczne oraz indywidualnie dobierze rodzaj znieczulenia do zabiegu.

"Wizyta w poradni anestezjologicznej przeznaczona jest dla pacjentów, którzy oczekują na planowy zabieg operacyjny w naszym Szpitalu. Po zapoznaniu się z wynikami badań, historią chorób pacjenta, przyjmowanymi lekami możemy zaplanować typ znieczulenia tak, aby zminimalizować ryzyko powikłań i uniknąć dyskwalifikacji z zabiegu podczas hospitalizacji. Wizyta to czas na spokojną rozmowę i wyjaśnienie kwestii budzących niepokój pacjenta. Liczymy, że dzięki wizytom w poradni anestezjologicznej pacjenci z większym komfortem psychicznym rozpoczną hospitalizację, będą lepiej przygotowani na pobyt w szpitalu, a informacje przekazane w zaciszu gabinetu lekarskiego, bez stresu towarzyszącego dodatkowo podczas pobytu na oddziale, będą bardziej zrozumiałe" – mówi dr Anna Gumola-Kolny, specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Na stronie Szpitala Joannitas znajdują się informacje o tym, jak przygotować się do zabiegu, o rodzajach znieczulenia oraz ankieta anestezjologiczna do druku. Przed wizytą w poradni należy wypełnić ankietę i zapoznać się z informacjami o znieczuleniu.

 

Image1542

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.9µg/m3 PM2.5: 18.7µg/m3