W Beskidach wieje halny; w wyższych partiach gór wciąż leży śnieg

Babia top 4816422 1280

Redakcja

21 października 2020

Trudne warunki turystyczne są w wyższych partiach Beskidów. Tam wciąż leży śnieg, który spadł w ubiegłym tygodniu. Poniżej 1000 m npm warunki są dobre. Wiatr halny nieco osuszył szlaki, ale błota jest sporo – podali w środę ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

"Na Markowych Szczawinach czy Hali Miziowej warunki są trudne ze względu na śnieg. Leży go 13 do 15 cm. Na Miziowej i Lipowskiej dało się nawet zjechać na nartach. W dolinach warunki są dobre. Przez wiatr halny szlaki nieco przeschły, ale błota jest sporo"

poinformował ratownik dyżurny stacji GOPR w Szczyrku

Widoczność jest bardzo dobra. Termometry wskazywały w środę rano na Markowych Szczawinach i Hali Miziowej 4-5 st C "na plusie". Do 10 st. C było w dolinach, m.in. w Szczyrku.

Z uwagi na wiatr nie funkcjonuje gondolowa kolej linowa na Szyndzielnię. Nie działają też: górny odcinek wyciągu kanapowego na Skrzyczne oraz gondole na Halę Skrzyczeńską.

Turyści, wybierając się na pieszą wyprawę, muszą mieć solidne buty. Wycieczki należy planować pamiętając, że coraz szybciej zapada zmrok. Niezbędna jest nieprzemakalna i nieprzewiewna kurtka. Trzeba zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek". Może ona uratować życie.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.0µg/m3 PM2.5: 8.1µg/m3