Urodziny GZM. Kierunek Ruda Śląska

347407053 644328721071144 1127140484303738808 n

Redakcja

28 czerwca, 2023

1-2 lipca br. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia świętuje szóste urodziny. Z tej okazji odbędzie się szereg wydarzeń, dzięki którym będzie można lepiej poznać miejscowości wchodzące w skład GZM. W organizację obchodów włączyła się również Ruda Śląska.

W najbliższy weekend będzie okazja do poznania Rudy Śląskiej z perspektywy rowerzysty i pieszego w towarzystwie znawców i miłośników naszego miasta, jego historii i zabytków – mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej. 

1 lipca o godz. 10:00 sprzed tężni w dzielnicy Bykowina rusza rowerowa wycieczka śladem najciekawszych zabytków, od centralnej do północnej części Rudy Śląskiej. Podczas wycieczki, zaplanowanej w większości śladami ścieżek rowerowych i Traktu rudzkiego uczestnicy zwiedzą kolonie robotnicze, obiekty postindustrialne, zabytkowe kościoły czy szyby górnicze. 

W wycieczce uczestniczyć mogą zarówno dorośli jak i dzieci, każdy rowerzysta otrzyma mapkę z zaznaczonymi trasami rowerowymi w Rudzie Śląskiej. Start wycieczki będzie miał miejsce w dzielnicy Bykowina przy tężni solankowej, a koniec w dzielnicy Ruda przy dawnym piecu chlebowym, tzw. piekaroku /ul. Bujoczka 24/.

Na trasie przewidziano kilka miejsc postojowych. Pierwsze przy średniowiecznym gródku, drugie na zrewitalizowanej hałdzie zwanej Góra Antonia. Dłuższą przerwę /ok. godz. 11:00 – 11:30/ zaplanowano na Stacji Biblioteka w Chebziu. W każdym z tych miejsc będzie czekać przewodnik, który opowie o znajdujących się na trasie obiektach i zabytkach. Uczestnicy rowerowej wyprawy odwiedzą również dolinę środkowej Kochłówki, stadion lekkoatletyczny, zabytkowe osiedle Kaufhaus, zabytkową kolonię robotniczą przy ul. Kościelnej oraz ruiny domu Karola Goduli. Na mecie ok. godz. 13:00 czekać będzie świeżo wypieczony chleb w zabytkowym piecu chlebowym. Degustacji towarzyszyć będzie piknik przy piekaroku, który poprowadzi Inga Papkala. Wystąpi zespół akordeonistów im. Edwarda Huloka, a Bronisław Wątroba opowie co wspólnego z pieczeniem chleba miał Mikołaj Kopernik.

Na wycieczkę rowerową obowiązują zapisy: tel. 32 342 36 06.

Z kolei w niedzielę, 2 lipca będzie można wybrać się na pieszą wyprawę po dzielnicy Ruda z Adamem Kowalskim, muzealnikiem i lokalnym przewodnikiem.

- Zapraszam na wyprawę po Rudzie, węglowej Atlantydzie, zapomnianym czarnym królestwie, którego mieszkańcy posiedli niegdyś umiejętność poruszania się w równoległym świecie ukrytym głęboko pod naszymi stopami. Wciąż można odnaleźć tu pozostałości po dawnych szybach - były one drzwiami, sekretnymi portalami, wlotami tuneli biegnącymi w alternatywną rzeczywistość – zaprasza Adam Kowalski.

Część trasy obejmie dawne tereny eksploatacyjne, które dziś mają charakter przyrodniczy. Dzielnica Ruda jest kolebką górnictwa węglowego na Górnym Śląsku, a miasto Ruda Śląska do dziś pozostaje największą gminą górniczą w Polsce. Poprzemysłowy krajobraz dzielnicy stanowi ogromną wartość kulturową. Podczas wycieczki uczestnicy poznają m.in. pozostałości po najstarszej kopalni węgla kamiennego na Górnym Śląsku, kopalni Brandenburg oraz Szyb Franciszek, który zwyciężył w ogólnopolskim plebiscycie, dzięki któremu miasto pozyskało milion złotych na jego rewitalizację.

Na spacer po Rudzie obowiązują zapisy: turuda@interia.pl.

Zaplanowano dwie tury wycieczki, pierwsza rozpocznie się o godz. 12:00. druga o 14:30. Wolne miejsca zostały jeszcze na godz. 14:30.

Miejsce startu: tzw. Dolina Janasa, ul. Joachima Achtelika przy Grocie Matki Boskiej z Lourdes.

powiązane artykuły:

Umowa ue 13 06 23 1
Lokalne 14 czerwca, 2023

Rozwój i doskonalenie oferty dydaktycznej, naukowej i eksperckiej Uniwersytetu Ekonomiczn

Spacery badawcze kolej metropolitalna
Lokalne 26 kwietnia, 2023

W 2025 roku wrócą pociągi na trasę od Tarnowskich Gór do Katowic. Zanim

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.5µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3