Ulicami Katowic przejdzie Orszak Trzech Króli. Program korowodu 6 stycznia

Fot Wojtek Bociański

Redakcja

5 stycznia, 2023

Już w najbliższy piątek 6 stycznia, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, ulicami Katowic przejdzie Orszak Trzech Króli. W tym roku zmieni się trasa orszaku, gdyż uroczysty pochód zacznie się i zakończy w Archikatedrze Chrystusa Króla.

W Katowicach za organizację orszaku odpowiada Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji i Rodziny Węgielek. W tym roku orszak rozpocznie i zakończy się w rejonie Archikatedry Chrystusa Króla. Zbiórka uczestników orszaku odbędzie się około godziny 13.30 na placu przed świątynią po uroczystej mszy świętej, która zostanie odprawiona w archikatedrze. Na miejscu uczestnicy przemarszu będą mogli odebrać od organizatorów śpiewniki i korony. Tam zacznie się także formowanie orszaku, w którym będą szły przebrane w kolorowe stroje dzieci ze szkół i towarzyszący im dorośli. Oczywiście na czele orszaku zobaczymy dosiadających koni trzech króli Kacpra, Baltazara i Melchiora oraz ubranych w stroje śląskie kolędników z gwiazdą betlejemską. Orszakowi towarzyszyć będzie także zespół bębniarzy.

Trasa orszaku poprowadzona została ulicami Powstańców, Lompy, Jagiellońską, Wita Stwosza do Katedry. Na tych ulicach może dojść do tymczasowych ograniczeń w ruchu. W samej katedrze około godziny 15.00 odbędzie się wspólne kolędowanie. Dla zebranych wystąpią chóry ze szkół podstawowych Płomień i Kuźnica. Inna trasa to nie jedyna zmiana w tegorocznym orszaku. Organizatorzy zrezygnowali z odgrywanych na trasie przemarszu scenek, w zamian proponując słuchowisko skłaniające do kontemplacji.

Orszak Trzech Króli można nazwać największymi jasełkami na świecie. W Polsce pierwszy orszak został zorganizowany w Warszawie w 2009 roku, łącznie z tegorocznymi wydarzeniami zorganizowanych zostanie ponad 1100 orszaków w całym kraju. Organizatorem ogólnopolskim wydarzenia jest Fundacja Orszak Trzech Króli.

powiązane artykuły:

orszak trzech króli w sosnowcu
Wydarzenia 29 grudnia, 2022

Tegoroczny Orszak Trzech Króli upłynie pod hasłem „Niechaj prowadzi nas gwiazda”. Orszak wyruszy

Orszak Trzech Króli w Szczyrku
Wydarzenia 21 listopada, 2022

6 stycznia 2023 Miasto Szczyrk zaprasza na ORSZAK TRZECH KRÓLI  pod hasłem: "Niechaj prowadzi nas

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 47.0µg/m3 PM2.5: 37.8µg/m3