Ulewy, huraganowy wiatr i pioruny - 172 interwencje w woj. śląskim!

Csm 103473822 3177691095584401 8298582022536425656 o e17565fb2e

Redakcja

8 czerwca 2020

172 razy interweniowali strażacy w związku z burzami, jakie przechodziły w niedzielę do północy nad woj. śląskim – wynika z danych służb kryzysowych wojewody. Uszkodzonych zostało 21 domów, głównie w rejonie Bielska-Białej i Częstochowy. Jedna osoba ze złamaniami trafiła do szpitala.

Jak przekazał PAP w poniedziałek rano dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, zniszczenia dachów w budynkach mieszkalnych odnotowano wskutek przejścia w niedzielę po południu trąby powietrznej przez miejscowość Kaniów w powiecie bielskim (17), ale też wskutek burz nad powiatem myszkowskim (dwa domy) i częstochowskim (dwa domy).

Ponadto uszkodzone zostały budynki gospodarcze. „W powiecie częstochowskim, prócz dwóch budynków mieszkalnych, uszkodzonych zostało też sześć gospodarczych: są to zerwane lub uszkodzone dachy” - dodał dyżurny WCZK.

Zgodnie z jego danymi wskutek burz w całym regionie odnotowano też 108 lokalnych, miejscowych podtopień: głównie w powiatach częstochowskim i myszkowskim, a także będzińskim. Nie doszło do większych uszkodzeń w sieciach przesyłowych.

W związku z burzami odnotowano jedną interwencję służb medycznych: w miejscowości Zarębice w powiecie częstochowskim jedna osoba trafiła ze złamaniami kończyn dolnych do szpitala. Jak informowały w swoich mediach społecznościowych służby wojewody śląskiego, kobietę przygniótł fragment poszycia budynku gospodarczego.

Największe zniszczenia były skutkiem przejścia w niedzielę po godz. 14. trąby powietrznej przez miejscowość Kaniów w podbielskiej gminie Bestwina. Strażakom zgłoszono tam 23 uszkodzenia dachów, w tym 21 na budynkach mieszkalnych, a także zniszczenia mniejszych obiektów, jak np. altany czy blaszane garaże czy linii energetycznych.

Służby wojewody, które uczestniczyły następnie w pracach tamtejszego sztabu kryzysowego potwierdzały, że wichura uszkodziła tam 23 budynki, w tym 2 gospodarcze. 9 z tych domów zostało „bardzo zniszczonych”, uszkodzone zostały także samochody, garaże czy infrastruktura ogrodowa. Na miejscu działało 130 strażaków państwowej i ochotniczej straży pożarnej.

Rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska przekazała, że poszkodowani mogą liczyć na zasiłki z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości do 6 tys. zł; służby wojewody czekają na przekazanie wniosków w tej sprawie przez gminę.

Zgodnie z kolejną informacją Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego rodziny mogą także starać się o pomoc finansową do 20 tys. zł na odbudowę zniszczonych domów (tego typu wsparcie przyznaje minister spraw wewnętrznych i administracji).

Uszkodzenia sieci energetycznych po przejściu trąby powietrznej w Kaniowie objęły 90 odbiorców i zgodnie z deklaracjami energetyków miały zostać usunięte do niedzielnego wieczora. Nie odnotowano innych uszkodzeń w infrastrukturze; nie ucierpiała pobliska linia kolejowa.

W niedzielę – zgodnie z informacją Regionalnego Systemu Ostrzegania - dla całego terenu woj. śląskiego prognozowano wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h i miejscami gradem. Ostrzeżenie obowiązywało do północy z niedzieli na poniedziałek.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.9µg/m3 PM2.5: 18.5µg/m3