Ukraińscy studenci rozpoczęli staże w Piekarskim Centrum Medycznym

Porozumienie z Kijowskim Uniwersytetem Medycznym 7

Redakcja

12 lipca 2022

Zagraniczni studenci mogą odbywać staż i praktykę lekarską w Piekarskim Centrum Medycznym. Małgorzata Smoleń – Prezes PCM podpisała porozumienie z Alexandrem Pokanevych – Prezesem Kijowskiego Uniwersytetu Medycznego, umożliwiające przyszłym lekarzom szkolenia i praktyczną naukę zawodu w szpitalu miejskim w Piekarach.

W spotkaniu, które odbyło się w Urzędzie Miasta Piekary Śląskie uczestniczyła Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich, Zarząd Piekarskiego Centrum Medycznego, dr n. med. Aleksander Włodarczyk – Dyrektor ds. Lecznictwa i Opiekun praktykantów oraz przedstawiciele Kijowskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kijowski Uniwersytet Medyczny został założony w 1992 roku i jest pierwszą prywatną uczelnią medyczną w Ukrainie. Aktualnie społeczność Uczelni liczy 900 wykładowców, lekarzy i naukowców, oraz 3759 studentów, w tym 1439 studentów ukraińskich i 1631 studentów zagranicznych z 62 krajów, 19 doktorantów, 38 studentów wydziału przygotowawczego i 632 rezydentów.

Studenci uczą się na kierunkach: medycyna, stomatologia, farmacja oraz farmacja przemysłowa. Kijowska uczelnia jest uznanym liderem i zajmuje I miejsce wśród prywatnych instytucji edukacyjnych w Ukrainie.

W celu realizacji praktycznej części programu studiów i rozwijania umiejętności klinicznych, Kijowski Uniwersytet Medyczny współpracuje ze stowarzyszonymi klinikami i szpitalami partnerskimi.

W konsekwencji konfliktu zbrojnego i agresji ze strony Federacji Rosyjskiej nastąpiło wiele zniszczeń części obiektów uczelni, między innymi w Charkowie. Kijowski Uniwersytet Medyczny rozpoczął współpracę z zagranicznymi szpitalami aby zapewnić bezpieczeństwo studentom oraz umożliwić dostęp do sprawnie funkcjonującej infrastruktury medycznej i sprzętu.

Jednym z takich miejsc jest właśnie Piekarskie Centrum Medyczne. Opiekunem grupy 18 zagranicznych stażystów odbywających praktykę w miejskim szpitalu jest dr n. med. Aleksander Włodarczyk.

Staż i praktyki wakacyjne studentów rozpoczęły się wczoraj i potrwają do końca sierpnia, a odbywać się będą na wszystkich oddziałach szpitala.

Warto nadmienić, że Piekarskie Centrum Medyczne jest placówką dydaktyczną od ubiegłego roku akademickiego i prowadzi zajęcia praktyczne oraz staże dla studentów kierunku lekarskiego oraz pielęgniarskiego Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach.

Porozumienie z Kijowskim Uniwersytetem Medycznym 8

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.3µg/m3 PM2.5: 13.8µg/m3