Ukarany za tuszowanie pedofilii arcybiskup na ingresie biskupa gliwickiego. "Złamanie zakazu kościelnego"

Gliwicka
Kastelik

Szymon Kastelik

13 marca, 2023

Sobotnie święcenia biskupie i ingres biskupa diecezjalnego Sławomira Odera w gliwickiej katedrze było bardzo ważnym wydarzeniem. Nie zabrakło polityków, samorządowców i hierarchów kościoła. W katedrze pojawił się pomimo zakazu arcybiskup wrocławski senior Marian Gołębiewski.

Sławomir Oder został nowym biskupem gliwickim. W sobotniej uroczystości udział wzięli m.in. kardynałowie Nycz i Dziwisz, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, arcybiskup katowicki Wiktor Skworc i jego następca abp Adrian Galbas. Ale wśród zebranych duchownych znalazł się również...  arcybiskup wrocławski senior Marian Gołębiewski. 

21 sierpnia 2021 roku arb Gołębiewski otrzymał ze Stolicy Apostolskiej „zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych, zarówno kościelnych, jak i świeckich”. Powód? Tuszowanie pedofilii w kościele. Zakaz z samego Watykanu nie przeszkodził mu jednak w koncelebrowaniu eucharystii w minioną sobotę w Gliwicach.

Złamał zakaz

Oświadczenie w tej sprawie opublikował Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. - Obecność abp. Gołębiewskiego pośród koncelebransów uroczystości w Gliwicach była zatem złamaniem obowiązującego nakazu kościelnego - przyznaje wprost rzecznik.

- Zgodnie z prawem kościelnym arcybiskup senior podlega wyłącznie bezpośredniej jurysdykcji Stolicy Apostolskiej. Żaden z biskupów w Polsce, w tym również Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, nie ma prawnych możliwości dyscyplinowania któregokolwiek z biskupów w podobnych sytuacjach. Podjęcie jakichkolwiek kroków prawnych wobec abp. Gołębiewskiego z racji złamania przez niego zakazu kościelnego leży wyłącznie w gestii Stolicy Apostolskiej, która za pośrednictwem Nuncjatury została niezwłocznie poinformowana o zaistniałym incydencie - tłumaczy dalej rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.


fot. screen TV Trwam

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.2µg/m3 PM2.5: 29.2µg/m3