Tychy. Zdemontowany krzyż z 1876 roku będzie jak nowy

Zabytkowy krzyz

Redakcja

31 maja 2020

Zabytkowy krzyż, pochodzących z 1876 roku, który na co dzień znajduje się przy ulicy Oświęcimskiej w Tychach został właśnie zdemontowany. Czeka go renowacja, którą tyszanie przegłosowali w ramach ostatniej edycji budżetu obywatelskiego.

To krzyż w typie Męki Pańskiej, czyli taki, u góry którego znajduje się krucyfiks z figurą Chrystusa, a pod nim, na cokole umieszczona jest postać Matki Boskiej. Takie przedstawienie było bardzo popularne na Górnym Śląsku – mówi Anna Syska, Miejski Konserwator Zabytków w Tychach.

Demontaż jest elementem planowanej konserwacji, która zostanie przeprowadzona w ramach Budżetu Obywatelskiego. Będzie ona polegała m.in. na oczyszczeniu i usunięciu wtórnych przemalowań, uzupełnieniu ubytków, a także zabezpieczeniu przeciwwilgociowym.

Na remont może liczyć także metalowe ogrodzenie. Natomiast górna część zabytku też będzie zrekonstruowana – chodzi o krzyż z pasyjką. Prace konserwacyjne potrwają kilka miesięcy. Następnie krzyż wróci na swoje miejsce.

Trwają także prace konserwatorskie drugiego krzyża, znajdującego się przy  ul. Cielmickiej, który jesienią ubiegłego roku został zniszczony. Koszt renowacji obu tych krzyży to 118 tysięcy złotych – informuje Ewa Grudniok, rzecznik tyskiego magistratu.

Źródło: tychy24.net
Foto: PAP (zdjęcie przykładowe)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.8µg/m3 PM2.5: 6.9µg/m3