Tusk potwierdza, że w Katowicach powstanie nowe ministerstwo

Dtuskpremier

Redakcja

8 grudnia, 2023

Donald Tusk potwierdził, że zamierza jako premier utworzyć ministerstwo przemysłu w Katowicach. Nadal nie wiadomo kiedy powstanie. 

W piątek, 8 grudnia odbyło się robocze, nieformalne spotkanie członków przyszłego rządu Donalda Tuska. Przypomnijmy, że 11 grudnia Mateusz Morawiecki wygłosi w Sejmie expose, a następnie odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu, który został powołany 2 tygodnie temu. 

Niemal pewne jest to, że rząd Morawieckiego nie zdobędzie potrzebnej większości. Nowa większość sejmowa chce jeszcze tego samego dnia przedstawić kandydaturę Donalda Tuska na szefa rządu i przegłosować tę decyzję. Tusk ma nadzieję, że najpóźniej do 13 grudnia prezydent Polski Andrzej Duda powoła nową Radę Ministrów. 

Ministerstwo w Katowicach

Podczas roboczego spotkania przyszłego rządu poruszony został temat m.in. budżetu państwa na 2024 roku. Tusk podkreślił, że on i jego ministrowie będą mieli mało czasu na przygotowanie projektu, ale są na to gotowi. Szef Platformy Obywatelskiej zapewnił, że w budżecie nie zabraknie środków na 800+ oraz podwyżki dla nauczycieli (również nauczycieli przedszkolnych).

Donald Tusk na konferencji prasowej potwierdził, że chce utworzyć ministerstwo w Katowicach.

- Powstanie Ministerstwo Przemysłu w Katowicach. Skonstruowanie tego resortu to było moje zobowiązanie. Nasze zobowiązanie. Zostanie wypełnione - stwierdził Tusk. 

Jednakże takie ministerstwo nie powstanie "od razu". Potrzebna jest zmiana ustawy, żeby na przykład wyodrębnić takie ministerstwo z ministerstwa aktywów państwowych. Najpewniej ministerstwo przemysłu zajmie się w szczególności górnictwem i transformacją energetyczną. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 24.3µg/m3 PM2.5: 20.1µg/m3