Tusk obiecuje "babciowe", czyli 1500 zł miesięcznie dla pracujących mam!

Dtuskczestochowa

Redakcja

23 marca 2023

Do wyborów pozostało jeszcze kilka, dobrych miesięcy, a poznaliśmy już nowy (i to duży) program społeczny. Donald Tusk w Częstochowie obiecał "babciowe", czyli 1500 zł dla mam, które chcą wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim.

Donald Tusk na spotkaniu w Częstochowie zaczął od in vitro. Nie był to przypadek. Dzisiaj posłanki Koalicji Obywatelskiej ze wsparciem innych kobiet, złożyły prawie 500 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o dofinansowaniu in vitro, Ponadto Częstochowa jest samorządem, który od kilku lat z sukcesami dofinansowuje zabiegi in vitro.

- Akurat w waszym mieście, samorząd jako pierwszy w Polsce zdecydował, kiedy PiS wycofał wsparcie dla in vitro, to tutaj wspólnym wysiłkiem doprowadziliście do tego,  że jest finansowane ze środków samorządowych (...) Nie ma prawa żaden polityk decydować o losach polskiej rodziny w tak okrutny sposób, jak zrobiła ta władza - powiedział Tusk.

Szef PO stwierdził, że pomimo wielu haseł o rodzinie, 500 plus itd., za rządów PiS demografia Polski spada najszybciej w Unii Europejskiej. Podkreślił, że historycznie mamy najwięcej zgonów niż urodzeń od 1945 roku. Dlatego uznał za stosowne ogłosić w Częstochowie nowy punkt programu KO: "babciowe".

1500 plus dla matek, które chcą pracować

- Chciałbym, tutaj w Częstochowie ogłosić kolejny punkt programu KO. Nazwaliśmy go "babciowe". Dla mam, które po najważniejszych tygodniach, miesiącach chciałyby wrócić do pracy, ale nie mogą. Głównie dlatego, że nie ma komu zostawić dziecka lub nie mają pieniędzy zapłacić za żłobek - zapowiedział Tusk.

- Proponujemy te "babciowe" 1500 zł miesięcznie dla każdej mamy, która po urlopie macierzyńskim chce wrócić do pracy. Mama pieniądze może przeznaczyć na żłobek, opiekę lub podzielić się pieniędzmi z tą przysłowiową babcią - opisał pierwsze szczegóły programu.

Według Tuska, nikt na tym nie straci, ponieważ 1500 złotych dla pracujących matek, ma wrócić za pośrednictwem jej pracy. "Babciowe" miałoby być wypłacane do 3 roku życia dziecka.

fot. screen Platforma Obywatelska

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.9µg/m3 PM2.5: 4.3µg/m3