Trzy lata więzienia dla dyrektora szkoły? Zmiany w prawie oświatowym

Prison 553836 1920
Kastelik

Szymon Kastelik

24 czerwca, 2021

Coraz głośniej mówi się o zmianach w prawie oświatowym. Według zapowiedzi, rząd chciałby rozszerzyć kompetencje kuratorów oświatowych. Jak informuje Wyborcza, Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić przepis, na podstawie którego można byłoby skazać np. dyrektorów szkół nawet na trzy lata więzienia.

W Rządowym Centrum Legislacyjnym pojawił się we wtorek projekt "o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw". Umieszczono w nim następujący przepis:

Kto, kierując (tutaj wymienia się placówki edukacyjne), przekracza swoje uprawnienia lub nie dopełnia obowiązków w zakresie opieki lub nadzoru nad małoletnim, czym działa na szkodę tego małoletniego,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”

 

Przepis ten dotyczyłby dyrektorów placówek oświatowych, ale także przedszkoli. Aktualnie trwa opiniowanie tego projektu.

Jak czytamy na łamach Wyborczej, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek twierdzi, że to nie jego projekt, dlatego nie komentuje tego przepisu - Ale to nie jest moja ustawa, tylko z Ministerstwa Sprawiedliwości. Proszę pytać autorów ustawy - mówił Przemysław Czarnek cytowany przez Wyborczą.pl

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.8µg/m3 PM2.5: 6.4µg/m3