Trzecia Droga zaprezentowała liderów list wyborczy w województwie śląskim

Trzeciadroga
Kastelik

Szymon Kastelik

22 sierpnia, 2023

Trzecia Droga, czyli sojusz polityczny PSL-u i Polski 2050 (i Porozumienia) odkrywa karty. Znamy liderów list wyborczych do Sejmu w województwie śląskim. 

Liderów, którzy mają "ciągnąć" swoje listy w wyborach i zagwarantować jak największą liczbę mandatów, zaprezentowali na konferencji prasowej Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz. Oni sami będą jedynkami w swoich rodzinnych okręgach: Hołownia w Białymstoku, a Kosiniak-Kamysz w Tarnowie. Warszawską jedynką Trzeciej Drogi będzie Michał Kobosko. 

Trzecia Droga w województwie śląskim

Poznaliśmy również liderów list Trzeciej Drogi w województwie śląskim. Przypomnijmy, że nasz region w wyborach do Sejmu jest podzielony na siedem okręgów. Sześć jedynek przypadło Polsce 2050, a jedna PSL-owi. Tam, gdzie jedna partia ma jedynkę, ta druga ma drugą pozycję. 

W okręgu katowickim, tym "najważniejszym" do walki jako lider listy stanie poseł Michał Gramatyka. Z drugiego miejsca na liście wspierać go będzie Wojciech Warski z PSL-u. Gramatyki przedstawiać za bardzo nie trzeba. Były wicemarszałek woj. śląskiego, w 2019 roku dostał się do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej. Kiedy Hołownia zaczął tworzyć swój zespół w parlamencie, Gramatyka zmienił barwy. Natomiast Warski to ekonomista i przedsiębiorca.  Szef zespołu doradców gospodarczych Koalicji Polskiej.

W okręgu sosnowieckim liderem listy został radny Sosnowca z Polski 2050, Kamil Wnuk. Sosnowiecka dwójka trafiła do Miłosza Motyki, rzecznik prasowy PSL. 

Jedynką Trzeciej Drogi w Gliwicach jest Piotr Strach z Polski 2050. Jest aktywnym przedsiębiorcą. Razem z nim z Gliwic wystartuje Marek Bieniek z PSL - przedsiębiorca, społecznik i radny Sejmiku Śląskiego.

Liderem okręgu rybnickiego jest Łukasz Osmalak, radny powiatu mikołowskiego, wcześniej radny Mikołowa. Drugie miejsce na liście Trzeciej Drogi otrzymał Paweł Helis, w przeszłości działał w Ślonzoki Razem. 

Okręg Bielsko-Biała to kolejny poseł na pozycji nr 1., czyli Mirosław Suchoń z Polski 2050. Z drugiego miejsca walczyć o głosy będzie wieloletnia działaczka PSL, prezes Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku – Białej - Danuta Kożusznik.

Okręg częstochowski to jedyny okręg w woj. śląskim, w którym jedynkę ma PSL. Z tej pozycji startuje Henryk Kiepura, szef PSL w woj. śląskim i starosta powiatu kłobuckiego. Częstochowska dwójka to Małgorzata Imiolczyk, nauczycielka i działaczka społeczna. Wiemy też, że z trzeciego miejsca na liście wystartuje członek zarządu województwa śląskiego, Grzegorz Boski. 


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.8µg/m3 PM2.5: 15.9µg/m3