Kolejne zapadlisko w Trzebini. Dziura pojawiła się w ogrodzie przy jednym z domów

20220921 WZZK Trzebinia 13

Redakcja

27 grudnia, 2022

W Trzebini znów zapadła się ziemia. Tym razem kilkumetrowa dziura pojawiła się na prywatnej posesji. 

Kolejne zapadlisko w Trzebini. W Boże narodzenie dziura pojawiła się w ogrodzie jednego z domów przy ul. Górniczej. - Natychmiast zadziałały służby, które zabezpieczyły teren - informował w poniedziałek burmistrz miasta, Jarosław Okoczuk.

To kolejne takie zdarzenie w ostatnich miesiącach.20 września przy ul. Jana Pawła 2 zapadła się ziemia na cmentarzu. Powstała tam dziura miała rozmiary około 10 metrów głębokości i 20 metrów średnicy. Zniszczeniu uległo 40 grobów, w których spoczęło 61 osób. 

Powodem zapadlisk jest KWK Siersza. Kopalnia działała na terenie Trzebini od końca XIX wieku i została zamknięta 22 lat temu. - Przed laty eksploatacja na terenie części Gaja prowadzona była na niedużej głębokości. To teren, gdzie w ziemi występują warstwy piasku o grubości nawet 20-40 metrów. Na skutek zatapiania kopalni i podnoszenia się wód gruntowych, jest on wypłukiwany, co z kolei prowadzi do powstawania pustek ziemi, które zapadają się. Efekty wszyscy widzieliśmy - informował we wrześniu burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk.

Burmistrz dodaje, że nadal czeka na wyniki badan od SRK. - Przed świętami dotarło do mnie tylko pismo od SRK adresowane do wojewody (i do wiadomości UM - załączam je poniżej) w którym pojawia się informacja, że dodatkowe badania mają zakończyć się na przełomie roku… jednak brak w nim konkretów - przekazał mieszkańcom Okoczuk.

fot. UM Trzebinia, MUW

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3