Trzebinia uratowana? Rozpoczęto wypompowywanie wód gruntowych

Zrzut ekranu 2023 06 1 o 16 51 19

Redakcja

3 czerwca 2023

Czy w końcu mieszkańcy Trzebini będą mogli spać spokojnie? Od wielu miesięcy miasto boryka się z problemem zapadlisk. Spółka Restrukturyzacji Kopalń uruchomiła pompy głębinowe. 

Od ubiegłego roku nasilił się problem dotyczący terenów objętych działalnością górniczą nieczynnej już kopalni Siersza w Trzebini. W różnych miejscach (również przy domach) pojawiły się głębokie zapadliska. Sprawę nagłośniono po zapadnięciu się ziemi na cmentarzu. 

Powodem pojawiania się zapadlisk jest zatopienie nieczynnej od wielu lat KWK "Siersza". Wydobycie węgla odbywało się bardzo płytko, z tego powodu woda, która zalazła wyrobiska, podmywa dzisiaj grunt. To prowadzi do tworzenia się zapadlisk.

Badania wykazały, że strefa największego zagrożenia obejmuje lokalny cmentarz parafialny, ROD Gaj oraz stadion sportowy.

Wytypowano 11 obszarów do uzdatniania gruntu. 3 z wytypowanych obszarów zlokalizowane są w rejonie, gdzie zlecono już prace uzdatniające podłoże (ul. Górnicza 3 i 5). Pozostały wytypowany obszar - 8 lokalizacji, stanowi łączną powierzchnię 4,7 ha.

Trzebinia uratowana?

29 maja zaczęła działać pompy głębinowe w Trzebini, które mają za zadanie wypompowywanie wód gruntowych i wyhamowanie procesu podnoszenia się poziomu lustra wody, co jest jedną z głównych przyczyn powstawania zapadlisk.

- W wyznaczonych lokalizacjach, tj. teren leśny w rejonie ul. Grunwaldzkiej zainstalowane zostały 2 pompy głębinowe o wydajności 5m3/min, umieszczone w udrożnionych wcześniej przez SRK S.A. otworach, sięgających na głębokość 180 metrów. Pozwoli to utrzymać wody gruntowe na obecnym poziomie, czyli około 307 m n.p.m - informuje SRK.

Aby cały proces się udał, najpierw SRK musiał udrożnić kanał wód przemysłowych o długości ok. 2100 m, studzienki rewizyjne oraz przepusty. Następnie zainstalowano pompy głębinowe wraz z układem sterowania i wyposażeniem na potrzeby uruchomienia pompowni w byłym OG „Siersza I” oraz wybudowano rurociąg tłoczny z infrastrukturą techniczną łączącego oba piezometry z kanałem wód przemysłowych. Do realizacji zadania konieczne było zawarcie w dniu 12 maja czterech umów dzierżawy gruntów leśnych z Nadleśnictwem Chrzanów

Na efekty trzeba będzie poczekać. Natomiast w mediach pojawiła się informacja o nowym zapadlisku - tym razem ziemia zapadła się na korcie tenisowym.

      fot. SRK

      Poprzedni artykuł

      Następny artykuł

      2 o

      katowice

      Cóż... Bywało lepiej.

      PM10: 19.0µg/m3 PM2.5: 16.9µg/m3