Trwa renowacja rzeźb w bytomskim parku. Jedna z Muz odzyskała już głowę

DSC 9553

Redakcja

7 października, 2022

Aleja Muz - jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w bytomskim Parku Miejskim przechodzi renowację. Dziewięć betonowych rzeźb z lat 70., autorstwa Tadeusza Sadowskiego, jest kompleksowo odnawianych. Nad całością prac czuwa Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Ten parkowy zakątek ma długą historię, o czym świadczą nie tylko rosnące tam monumentalne dęby, ale też stare pocztówki z Beuthen. W miejscu, w którym obecnie znajduje się Aleja Muz, stał niegdyś pomnik kanclerza Otto von Bismarcka. Za wybudowanym w 1908 r. pomnikiem rozciągał się dywan kwiatowy. Po wojnie pomnik zburzono, a w latach 70. utworzono tam Aleję Muz, która dla wielu pozostaje jedną z wizytówek zabytkowego parku.

Renowację rzeźb wraz z cokołami prowadzona jest zgodnie z pozwoleniem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Koszt inwestycji realizowanej na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów to ponad 60 tys. zł. Prace potrwają do końca listopada.

Monumentalne rzeźby muz nie są nowością dla wykonawcy - mikołowskiej firmy MaximArt, która zajmowała się ich renowacją ok. 15 lat temu.

Ponieważ przed laty także konieczna była rekonstrukcja uszkodzonych elementów figur, dysponowaliśmy już niezbędnymi odlewami, w tym formą głowy, którą odzyskała już jedna z trzech siedzących muz”

mówi Piotr Maksym, właściciel Pracowni Sztukatorskiej MaximArt.

Odtworzenie głowy, to jednak nie wszystko. Proces renowacji figur obejmuje oczyszczenie ich z zabrudzeń mikrobiologicznych i tych powstałych wskutek aktów wandalizmu. Uzupełniane są też ubytki i spękania w strukturze samych rzeźb i cokołów. W końcowym etapie prac, rzeźby zostaną pomalowane.

 

Źródło: UM Bytom

DSC 9547

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.7µg/m3 PM2.5: 8.9µg/m3