Trwa plebiscyt "Osobowość Ziem Górskich". Dotychczas tytuł ten otrzymali m.in Adam Małysz i Justyna Kowalczyk

Image 1

Redakcja

23 listopada, 2021

Trwa internetowe głosowanie w organizowanym od kilku lat przez Koalicję Marek Ziem Górskich konkursie na "Osobowość Ziem Górskich". Jednym z celów działalności Koalicji jest promowanie ludzi i przedsiębiorstw związanych z ziemiami górskimi.

Głosy w konkursie można oddawać do 25 listopada na stronie: https://sites.google.com/pgit.pl/konkurs-kmzg-2020/g%C5%82osowanie

W kolejnym etapie plebiscytu, z oddanych przez internautów głosów, Kapituła Konkursu wybierze laureatów. Koalicja Marek Ziem Górskich każdego roku nadaje również tytuł Ambasadora Ziem Górskich.

Dotychczas tytuł ten otrzymali: Arcyksiężna Maria Krystyna Habsburg, Adam Małysz, Justyna Kowalczyk.

Do II etapu konkursu zostali zakwalifikowani kandydaci z Wisły:

Kategoria Osobowość Ziem Górskich

Jan Szturc

Urodzony w Wiśle, z którą mocno związany jest po dzień dzisiejszy. Polski kombinator norweski w latach 1972-1984 zdobywający liczne tytuły i wyróżnienia. Zasłużony trener w klubie sportowym Wisła – Ustronianka w latach 1984 – 1998. Opiekun wielu młodych, beskidzkich talentów. Odkrywca talentu, pierwszy trener, wujek najwybitniejszego polskiego skoczka narciarskiego Adama Małysza. Spod jego skrzydeł wyfrunęli również inni znakomici skoczkowie: Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł czy Tomisław Tajner. Pod jego wodzą klub z Wisły zdobył złoty medal Mistrzostw Polski w roku 1998. Trener Małysza, gdy ten rozpoczynał międzynarodową karierę w skokach narciarskich. W latach 2017 – 2019 asystent trenera kadry narodowej w kombinacji norweskiej. Do dziś ulubiony trener młodych skoczków, których kształci, pracując w Wiślańskim Stowarzyszeniu Sportowym. Wraz z klubem organizuje liczne zawody i konkursy w skokach i kombinacji dla dzieci i młodzieży.

 

Kategoria Średni Przedsiębiorca Ziem Górskich

Janeczka Janina Białas

Cukiernia z ponad 40-letnią tradycją, w 1979r. Janina i Daniel Białasowie otworzyli cukiernię w Wiśle, przy ul. 1 Maja 9, gdzie ma swoją siedzibę do dziś. Tradycja pieczenia ciast i ciasteczek w ich rodzinie trwa od pokoleń, a tradycyjne receptury przekazane niegdyś przez starsze pokolenie, nadal stanowią receptę na wypieki nie do podrobienia. Od samego początku działalności, ta kultowa cukiernia ma swoją renomę. Oprócz ciast i deserów słynie również z lodów własnej produkcji. W roku 2000 została otwarta filia cukierni w Centrum Wisły, co sprawiło, że zapach wypieków i aromat kawy roznosi się po wiślańskim rynku, zaś w 2010r. Kolejna powstała w Ustroniu. To w Janeczce powstało Ciacho Mistrza AM AM, które było uhonorowaniem przez właścicieli ogromnych sukcesów Adama Małysza. Rodzinna tradycja cukiernicza trwa nadal, a w prowadzenie cukierni zaangażowały się dzieci założycieli: Karolina i Adrian. Cukiernia szkoli również młodych cukierników, przyjmując uczniów na praktyczną naukę zawodu.

Ogłoszenie  wyników  konkursu  nastąpi  podczas  Uroczystej  Gali  Finałowej zorganizowanej w dniu 11 grudnia 2021 roku. Organizatorem  Konkursu  jest  Zarząd  Stowarzyszenia  Koalicja  Marek  Ziem Górskich  z  siedzibą  w  Żywcu.

 

Źródło: UM Wisła

Image 1

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.6µg/m3 PM2.5: 3.3µg/m3