
Trwają prace przy budowie nowych budynków Szkoły Podstawowej nr 17 w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach. Powstające budynki zostały już zadaszone, zamontowano w nich ślusarkę aluminiową, układane są instalacje sanitarne i elektryczne. Jednocześnie wykonywane są tynki wewnętrzne oraz izolacja termiczna ścian zewnętrznych.
Projekt zakłada utworzenie części centralnej budynku, od której odchodzić będą pozostałe strefy organizacyjne - sala gimnastyczna, klasy 4-8, klasy 1-3 i przedszkole.
- Każda ze stref dzięki oddzielnym wejściom będzie mogła działać niezależnie. W ten sposób np. dzieci z przedszkola nie będą miały kontaktu z uczniami z klas 4-8 - informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska.
Powierzchnia użytkowa nowego budynku szkoły wyniesie 2 900 m². Gmach będzie składał się z głównego dwukondygnacyjnego budynku od strony ul. Szkolnej. Tu będzie znajdować się m.in. aula, biblioteka, stołówka, świetlica oraz pomieszczenia administracyjne, gospodarcze i techniczne. Pozostałą część stanowić będą modułowe bryły sal lekcyjnych w formie prostopadłościanów. Te będą już jednokondygnacyjne.
- Zgodnie z założeniem projektowana szkoła ma być obiektem w skali dziecka, w którym uczniowie poruszają się wyłącznie po jednej kondygnacji - tłumaczy Piotr Janik.
Ogółem w części przedszkolnej utworzone zostaną 4 sale dla przedszkolaków, natomiast w części szkolnej 20 sal lekcyjnych dla uczniów klas 1-8. Każda klasa będzie miała swój indywidualny dziedziniec. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli również na zrównoważone oświetlenie sal lekcyjnych naturalnym światłem przez cały dzień. Umożliwi to także na prowadzenie części zajęć na zewnątrz. Dodatkowo uczniowie będą mogli kreować przestrzeń wewnętrznych ogródków.
Obecnie roboty prowadzone są głównie wewnątrz budynków i potrwają jeszcze kilka miesięcy. Władze miasta myślą już o kolejnym etapie prac, jakim będzie wyposażenie obiektu.
- Aby maksymalnie przyśpieszyć uruchomienie placówki chcemy równocześnie z robotami wykończeniowymi rozpocząć wyposażenie węzła kuchennego oraz pozostałych pomieszczeń szkoły. Dla tych zakresów prac ogłosiliśmy już dwa odrębne postępowania przetargowe - informuje Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej, która odpowiada w mieście za oświatę.
- Prace z tygodnia na tydzień postępują, ale musimy cały czas pamiętać, że teren, na którym są one wykonywane, poddawany jest ciągłym wpływom eksploatacji górniczej. Stąd też we współpracy z Polską Grupą Górniczą prowadzony jest stały monitoring w tym aspekcie i w razie konieczności nanoszone są odpowiednie zmiany w zakresie projektu - dodaje.