Trasą N-S dojedziemy do autostrady

Trasa n s

Redakcja

20 czerwca 2024

Ruszy budowa trasy N-S w Rudzie Śląskiej od ul. Bielszowickiej do autostrady A4. To kolejna ważna dla tej części regionu inwestycja drogowa. Planowany termin zakończenia prac to grudzień 2027 roku.

- Nowoczesna infrastruktura drogowa jest warunkiem gospodarczego rozwoju. W kontekście tej inwestycji możemy również przekonać się jak „pracują” środki unijne, które zostaną wykorzystane na ten cel – akcentuje marszałek Wojciech Saługa.

Koszt całkowity inwestycji to 266 780 628,49 zł. Wydatki kwalifikowalne sięgną 239 551 232,69 zł, zaś dofinansowanie UE wyniesie 203 618 547,78 zł. Planowany termin zakończenia prac to grudzień 2027 roku.

- Jest to inwestycja, która finalnie usprawni komunikację w samym sercu aglomeracji. Jazda będzie dużo bardziej komfortowa – dodaje radna Sejmiku województwa, Urszula Koszutska.

Przedmiotem projektu jest budowa odcinka trasy N-S od ulicy Bielszowickiej do połączenia z autostradą A-4 w ciągu ul. 1 Maja w Rudzie Śląskiej, obejmującego budowę drogi wojewódzkiej o długości ok. 690 m wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Projekt przewiduje: budowę odcinka trasy N-S od ulicy Bielszowickiej (bez węzła) do połączenia z autostradą A-4 (bez węzła), budowę łącznicy P-1 łączącej ul. 1 Maja z Trasą N-S w okolicach ul. Mostowej, przebudowę ul. 1 Maja od przejazdu kolejowego do autostrady A4 i wlotów dróg poprzecznych do ul. 1 Maja: ul. Wyzwolenia, ul. Polna, ul. Mostowa oraz ul. Olimpijska. W ramach inwestycji powstaną także drogi dojazdowe do obsługi infrastruktury, parkingi dla samochodów osobowych, chodniki i ścieżki rowerowe, montaż oświetlenia (jezdni oraz ciągów pieszych i rowerowych). Powstaną elementy systemu odwodnienia oraz separatory, osadniki, zbiorniki retencyjne, a bariery ochronne, oznakowanie poziome i pionowe poprawią bezpieczeństwo. Wykonane zostaną także ekrany akustyczne oraz system zarządzania ruchem (telematyka – znaki zmiennej treści VMS, wideodetekcja).

powiązane artykuły:

Budowa trasy n s
Lokalne 26 lutego 2024

Prace przy budowie pierwszego odcinka trasy N-S na północ od Drogowej Trasy Średnicowej p

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

29 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.8µg/m3 PM2.5: 5.2µg/m3