Tragiczny wypadek polskiego autokaru w Chorwacji! Rośnie liczba ofiar

Chorwacja

Redakcja

6 sierpnia, 2022

Polski autokar z pielgrzymami zjechał z drogi i wpadł do rowu przy chorwackiej autostradzie. Rośnie liczba ofiar.

Do tragedii doszło w sobotę nad ranem (około 5:30) na chorwackiej autostradzie A4 na północ od stolicy. Polskim autokarem podróżowali pielgrzymi do Medjugorie. - Dziś w godzinach porannych na trasie A-4, ok. 30 km na północ od Zagrzebia miał miejsce wypadek polskiego autobusu z pielgrzymami podróżującymi do Medjugorie - informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

- Dziś rano w tragicznym wypadku polskiego autokaru w Varazdin w Chorwacji zginęło 11 osób, a 34 są ranne i hospitalizowane. To pielgrzymi, którzy zmierzali do Medjugorie. Chcę przekazać moje najgłębsze wyrazy współczucia dla rodzin ofiar - informował po godzinie 9:00 premier Mateusz Morawiecki. 

Niestety bilans ofiar wzrósł do 12 osób. Kilkadziesiąt osób jest rannych. Premier dodał, że do Chorwacji udają się ministrowie zdrowia i spraw zagranicznych. Na miejscu są już polscy konsulowie. Natomiast szef chorwackiego rządu zapewnił Morawieckiego o pełnym wsparciu chorwackich służb medycznych. 

- We współpracy z chorwackimi służbami ratowniczymi i władzami podejmujemy wszelkie możliwe działania aby pomóc naszym Rodakom. Rodzinom Ofiar składam wyrazy współczucia - przekazał prezydent Andrzej Duda.

- Polskie służby konsularne są na miejscu i udzielają niezbędnej pomocy. Do Chorwacji na polecenie Premiera RP Mateusza Morawieckiego i Ministra Spraw Zagranicznych Zbigniewa Raua udają się dzisiaj Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz Wiceminister Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz, a także medycy i psychologowie z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej. Ambasada RP w Zagrzebiu uruchomiła infolinię + 385 148 99 414, pod którą członkowie rodzin ofiar mogą uzyskać informacje - czytamy w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wszystkie ofiary to obywatele Polski. - Poleciłem, by w związku z katastrofą Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo z art. 173 par. 3 kk - przekazał Zbigniew Ziobro.

Pielgrzymka wyjechała w piątek z Częstochowy. Autobus miał rejestrację Grodziska Mazowieckiego. Większość pasażerów pochodziła z woj. mazowieckiego. Autobusem podróżowało 42 pielgrzymów i 2 kierowców. 

Pielgrzymka została zorganizowana przez firmę U Brata Józefa. Jak podało Ministerstwo Infrastruktury, autokar miał ważne badanie techniczne, a wyprodukowany został w 2011 roku. 

WIECEJ WKRÓTCE.

Pilne

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.5µg/m3 PM2.5: 5.9µg/m3