Tragiczny wybuch w Ustroniu. Ruszyło śledztwo

wybuch ustroń
Kastelik

Szymon Kastelik

6 grudnia, 2022

Śledztwo wyjaśni dlaczego doszło do tragicznego w skutkach wybuchu w Ustroniu. W wyniku zdarzenia zawaleniu uległ budynek dwurodzinny. Pod gruzami ratownicy odnaleźli ciała dwóch mężczyzn.

Ruszyła śledztwo w sprawie tragedii w Ustroniu. Od poniedziałku trwają dalsze czynności procesowe, w tym z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa. Sprawę prowadzi cieszyńska prokuratura. Wszystkie czynności na miejscu nadzorował Prokurator Rejonowy. Mundurowi zabezpieczali ślady, które pomogą w wyjaśnieniu przebiegu tego zdarzenia. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy jest przez śledczych szczegółowo analizowany

W niedzielę, 4 grudnia przed godziną 10:00 służby otrzymały zgłoszenie o wybuchu i zawaleniu się budynku dwurodzinnego na ul. Polańskiej w Ustroniu. Na miejscu potwierdzono informacje o znacznych zniszczeniach. Eksplozja gazu wywołała pożar.

Udało się ewakuować jedną osobę, 51-letnią kobietę z obrażeniami głową, ale przytomną. Poinformowała ratowników o tym, że w budynku przebywało jeszcze dwóch mężczyzn.

- Dyżurni Stanowiska Kierowania Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP na miejsce zadysponowali Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo - Ratowniczą z Jastrzębia – Zdroju wraz z trzema psami ratowniczymi oraz siły i środki spoza powiatu w ramach Śląskiej Brygady Odwodowej. W trakcie działań doszło do ponownego wybuchu, w efekcie czego ratownicy musieli się ewakuować z miejsca zdarzenia. Po opanowaniu sytuacji przystąpiono do ponownych działań ratowniczych - informowała KW PSP Katowice.

Wybuch było słychać w odległości kilku kilometrów od miejsca zdarzenia. Dym widoczny był z wielu metrów. Na miejscu pracowało koło 150 strażaków, 40 policjantów  grupa poszukiwawcza z psami, pogotowie, pogotowie gazowe - służby z całego regionu. Na miejsce przybyli również wicewojewoda Jan Chrząszcz oraz burmistrz Ustronia Przemysław Korcz.

Budynek został całkowicie zniszczony. Strażacy podczas walki z pożarem wynieśli kilka butli z gazem.

Po godzinie 17:00 ratownicy odnaleźli pod gruzami dwa ciała. To byli mężczyźni w wieku 60 i 65 lat., o których mówiła ewakuowana wcześniej poszkodowana. Niestety dawali oznak życia. Lekarz stwierdził zgon.

Do zdarzenia doszło w trzecią rocznicę tragicznego wybuchu w Szczyrku! Wówczas w trzykondygnacyjnym domu jednorodzinnym wybuchł gaz. Zginęło 8 osób, w tym czworo dzieci.

fot. Zdjęcia: asp. Damian Golański - KW PSP w Katowicach / UM Ustroń / Policja
318326492 5808239505888206 3995498420703192663 n

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 32.0µg/m3 PM2.5: 25.6µg/m3