Tragedia w kopalni Sobieski. Żałoba w Jaworznie

Zgsobieski

Redakcja

29 listopada, 2023

Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert ogłosił żałobę w mieście. Potrwa przez cztery dni. To forma oddania hołdu zmarłym górnikom z kopalni „Sobieski”.

Prezydent Miasta Jaworzna ogłosił dzisiaj żałobę w mieście:

-Wtorek, 28 listopada 2023 roku to smutny dzień dla naszego miasta, dla jaworznian, a przede wszystkim dla Rodzin i Bliskich Ofiar tragicznego wypadku w Kopalni „Sobieski”. Postanowiłem o ogłoszeniu żałoby w mieście od 29 listopada do 2 grudnia 2023 r. Uprzejmie proszę i apeluję o godne uczczenie pamięci ofiar tej tragedii. Zrezygnujmy w tym czasie z głośnych zabaw i wydarzeń. W tym czasie flagi miejskie będą opuszczone do połowy masztu - czytamy na profilu prezydenta. 

Przypomnijmy, do wypadku doszło we wtorek, 28 listopada około godziny 15:30 w pochylni 9 w pokładzie 509 na poziomie 500. Zdarzenie dotyczyło sześciu osób z działu wentylacyjnego. Grupa ta została wyznaczona do płukania rurociągu podsadzkowego.

Instalacja ta służy do skierowania podsadzki do przestrzeni po eksploatacyjnej, żeby ją wypełnić. Podsadzka to mieszanina wody z inną niegroźną substancją, np. piaskiem. Mieszanina sama w sobie nie jest toksyczna ani wybuchowa. W trakcie usuwania korka w rurociągu podsadzkowym nastąpił niekontrolowany wypływ mieszaniny podsadzkowej oraz przemieszczenie się odcinka tego rurociągu.

W strefie zagrożenia znalazła się cała grupa skierowana do pracy w tamtym rejonie, czyli sześć osób. W ZG Sobieski natychmiast rozpoczęła się akcja ratownicza.

Wstępnie mówiono o możliwych trzech ofiarach wypadku, z którymi nie było kontaktu i o jednej osobie w stanie krytycznym. Jednak z czasem okazało się, że zginęło czterech pracowników ZG Sobieski. Dwie osoby ranne trafiły do szpitala. 

- 2 poszkodowanych trafiło do szpitala w Chrzanowie i Jaworznie - przekazało sosnowieckie pogotowie.

Po pięciu godzinach akcja ratunkowa została zakończona. Na powierzchnię wydobyto ciała czterech górników, u których lekarz stwierdził zgon.


powiązane artykuły:

Zgsobieski
Lokalne 29 listopada, 2023

Na kilka dni przed Barbórką, świętem górników, doszło do tragedii w ZG Sobieski w Jaworznie, któr

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.0µg/m3 PM2.5: 1.9µg/m3