Tradycyjna kwesta na cmentarzu w Cieszynie nie odbędzie się

Candle 1785709 1280

Redakcja

19 października 2020

Tradycyjna kwesta na komunalnym cmentarzu w Cieszynie w tym roku nie odbędzie się 1 listopada z powodu zagrożenia koronawirusem zarówno kwestujących, jak i darczyńców – poinformowała w poniedziałek rzecznik cieszyńskiego samorządu Katarzyna Koczwara.

Decyzję taką podjęli organizatorzy kwesty – Stowarzyszenia Rotunda i Społeczny Komitet Renowacji Cmentarzy Cieszyńskich.

"Decyzja podyktowana jest względami bezpieczeństwa zarówno osób kwestujących, jak i darczyńców. Nie chcemy nikogo narażać. Mamy nadzieję, że do naszej tradycji powrócimy w przyszłym roku"

powiedział Marian Dembiniok ze Stowarzyszenia Rotunda.

Katarzyna Koczwara przypomniała, że pierwsza kwesta na cieszyńskim cmentarzu odbyła się w 1995 r. W ub.r. zebrano rekordową kwotę ponad 13,5 tys. zł. Przez 25 lat zebrano ok. 175 tys. zł. Z tych pieniędzy renowacji poddano m.in. Panteon Alei Zasłużonych, krzyż erekcyjny, a także nagrobki wybitnych osobistości Śląska Cieszyńskiego.

Cieszyński cmentarz komunalny powstał w 1891 r. W głównej alei jest panteon. Spoczywają tam działacze narodowi, społecznicy, pisarze i naukowcy, m.in. Józef Londzin, Karol Miarka, Gustaw Morcinek, Franciszek Popiołek czy Ignacy Świeży. Na cmentarzu pochowany został również płk Gwido Langer, współtwórca złamania szyfru Enigmy. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.5µg/m3 PM2.5: 4.8µg/m3