Trąba powietrzna zmiotła dachy! Ogromne straty w Kaniowie [FOTO/WIDEO]

102594372 3177692442250933 9104497714599551577 o

Redakcja

7 czerwca 2020

Ogromne zniszczenia zostawiła po sobie trąba powietrzna, która przeszła nad Kaniowem. Na szczęście nikt nie ucierpiał, niestety na miejscu doszło do ogromnych strat materialnych. Wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz uczestniczył w powiatowym sztabie kryzysowym - informuje Śląski Urząd Wojewódzki.

Wichura uszkodziła 23 budynki, w tym 2 gospodarcze. 9 domów zostało bardzo zniszczonych, uszkodzone są także samochody, garaże czy infrastruktura ogrodowa. Na miejscu działa 130 strażaków PSP i OSP. Stan budynków ocenia wojewódzka inspektor budowlana.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, w pracach powiatowego sztabu uczestniczą m.in. wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz i przedstawiciele wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Kucharzewska zaznaczyła, że po zdarzeniu z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem skontaktował się wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, który zobowiązał wojewodę do natychmiastowej pomocy poszkodowanym.

"Sytuacja we wsi Kaniów jest trudna, ale opanowana. Na miejscu powołano sztab kryzysowy na czele z wicewojewodą. Niebawem rozpocznie się wypłata środków klęskowych przez wojewodę. Będzie oferowana także dalsza niezbędna pomoc" - napisał na Twitterze rzecznik prezydenta Dudy.

"Oczywiście będziemy wspomagali poszkodowanych zasiłkami z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości do 6 tys. zł. Czekamy na wnioski gminy w tej sprawie" - zaznaczyła rzeczniczka wojewody. Jak wynika z informacji śląskiej straży pożarnej, burza z trąbą powietrzną przeszła przez okolice Kaniowa w niedzielę po godz. 14. Następnie mieszkańcy zaczęli zgłaszać uszkodzenia, głównie dachów w budynkach mieszkalnych.

Rzeczniczka bielskiej straży pożarnej starsza kapitan Patrycja Pokrzywa podała, że do godz. 18. zgłoszono 23 uszkodzenia dachów, w tym 21 na budynkach mieszkalnych i 2 na budynkach gospodarczych, a także zniszczenia mniejszych obiektów, jak np. altany czy blaszanych garaży czy linii energetycznych. Wcześniej rzeczniczka śląskiej straży pożarnej młodsza brygadier Aneta Gołębiowska, opisując najpoważniejsze uszkodzenia, mówiła m.in. o uszkodzonych ścian szczytowych w jednym budynku i całkowicie zerwanym dachu.

Starsza kapitan Pokrzywa relacjonowała, że późnym popołudniem cały czas trwały działania: strażacy ściągali z dachów luźne elementy, jak dachówki czy blachy i przybijali prowizoryczne łaty, do których mocowali folie ochronne. „Dom po domu staramy się zabezpieczyć na wypadek burzy, by nie doszło do większych uszkodzeń” - wskazała. Rzeczniczka bielskiej straży pożarnej potwierdziła, że pojedyncza trąba powietrzna, która powstała bez opadu deszczu, przeszła przez część miejscowości Kaniów. Jak sprecyzowała, uszkodzone zostały budynki w kilkudziesięciometrowym pasie, głównie przy ulicach Dankowickiej, Grobel Borowej i Torowej. 

Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach przekazał PAP, że uszkodzenia sieci energetycznych po przejściu trąby powietrznej w Kaniowie objęły 90 odbiorców i zgodnie z deklaracjami energetyków miały zostać usunięte do niedzielnego wieczora. Nie odnotowano innych uszkodzeń w infrastrukturze; nie ucierpiała pobliska linia kolejowa. W niedzielę – zgodnie z informacją Regionalnego Systemu Ostrzegania - dla całego woj. śląskiego prognozowano wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz z porywami wiatru do 70 km/h i miejscami gradem. (PAP)

Foto: Śląski Urząd Wojewódzki

103751794 3177691698917674 3599098176576914919 o

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.9µg/m3 PM2.5: 18.5µg/m3