Tour de Pologne Pszczyna - Bielsko-Biała! Rywalizacja na najwyższym poziomie

IMG 20230802 114540 4

Redakcja

2 sierpnia 2023

Po blisko pięciu godzinach jazdy zakończył się "pierwszy śląski" etap tegorocznego Tour de Pologne. Wygrał Holender Marijn van der Berg. W Bielsku-Białej byliśmy świadkami emocjonującego finiszu. 

Tour de Pologne powrócił do województwa śląskiego. Dzisiaj odbył się piąty etap wyścigu kolarskiego. Liderem TdP po 4 etapach był Matej Mohorič, ale tuż za nim w klasyfikacji generalnej znajdowali się Rafał Majka i Michał Kwiatkowski.

Kolarze ruszyli z pszczyńskiego rynku, a start ostry odbył się na DW 939 w Pszczynie. Następnie kolarze ominęli Zbiornik Goczałkowicki i przejechali kolejno przez Landek- Strumień – Zabłocie – Chybie – Mnich – Pierściec – Kiczyce – Skoczów – Wilamowice – Międzyświeć – Kisielów – Godziszów – Goleszów – Cisownicę – Ustroń – Wisłę – Istebną – Koniaków – Jaworzynkę. Kolarze wjechali też do powiatu żywieckiego: Laliki – droga wojewódzka 943, Laliki – Milówka – wzdłuż drogi ekspresowej (droga techniczna), stara droga krajowa, Szare – Milówka – droga powiatowa 1449 w kierunku drogi powiatowej 1439 (obecny ciąg drogi krajowej 1f), Milówka – droga krajowa 1f (ulica Grunwaldzka) do ulicy Krzywej droga powiatowa 1450, Kamesznica – wzdłuż całej miejscowości drogą powiatową 1450.

  Wszystko zakończyło się w powiecie bielskim i Bielsku-Białej. Szczyrk (DW 942 od strony Wisły) tj. ulice Wiślańska, Salmopolska, Myśliwska, Beskidzka, Buczkowice – ulice Wislańska, Bielska, obwodnicą przejechali do ulicy Żywieckiej, Wilkowice – ulica Żywiecka. W Bielsku-Białej kolarze pokonali trzy okrążenia. Wyścig przejechał ulicami: Żywiecka, PCK, Stefanii Sempołowskiej, Romana Dmowskiego, Stanisława Stojałowskiego ,Władysława Orkana, Jana III Sobieskiego, Marii Konopnickiej, rondo Hulanka, al. gen. Władysława Andersa, al. Armii Krajowej, Karbowa, Kolista.

  - To piękne miejsce, świetne do wyścigów - mówił przed startem piątego etapu Czesław Lang, organizator Tour de Pologne UCI World Tour, kiedy zapytaliśmy go o powrót TdP na Górny Śląsk. O dzisiejszym etapie mówił, że to fantastyczna trasa, pełna wzniesień, bardzo wymagająca. 

  - Jest gdzie powalczyć. Jest na to miejsce - skomentował Lang.

  - Wielu kolarzy ma w nogach sporo kilometrów. Dla niektórych będzie to etap ostatniej szansy - mówił przed startem w Pszczynie Michał Kwiatkowski, jeden z faworytów TdP. W 2018 roku był najszybszy w Bielsku-Białej.

  - Ma być fajnie. Kibice mają się bawić. Ja mam się bawić. Możemy się bawić - mówił Rafał Majka.

  Emocjonujący finisz

  Etap Pszczyna-Bielsko-Biała był jednym z najtrudniejszych etapów tegorocznego Tour de Pologne. Prawie 200 km, z czego znaczna część po górzystym terenie. Ale było też miejsce dla sprinterów i tych lubiących jazdę po płaskim. Przez cały dystans doszło do kilkukrotnych prób spektakularnych ucieczek, ale ostatecznie na ostatnim okrążeniu w Bielsku-Białej jechała cała grupa spójnie, ramię w ramię. To oznaczało jedno: wypuszczenie liderów zespołów i sprinterów na ostatnie metry. 300 metrów przed metą doszło do małej kraksy, ale dotyczyła zawodników "z drugiego szeregu". Na ostatniej prostej przyspieszył Holender Marijn van der Berg, który ostatecznie wygrał. 

  Michał Kwiatkowski był 4. i awansował na 3. miejsce w generalce. Niestety słabszy wynik Rafała Majki wyrzucił go na 11. miejsce w głównej klasyfikacji, ale po korekcji rezultatów po krasie z końcówki Majka wrócił na 3. Miejsce i zepchnął Kwiatkowskiego na 4. Pozycję. Matej Mohoric utrzymał żółtą koszulkę lidera.

  W czwartek "czasówka" w Katowicach. 

  Poprzedni artykuł

  Następny artykuł

  17 o

  katowice

  Wspaniałe powietrze!

  PM10: 12.9µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3