Tomasz Rogala: Chcemy mieć pewność bezpieczeństwa naszych pracowników

Kopalnia foto chodnika

Redakcja

17 czerwca 2020

Dokładnie 46 643 testów na koronawirusa wykonano u pracowników Polskiej Grupy Górniczej S.A. To niespotykana w Unii Europejskiej skala testów wśród pracowników jednej firmy. Okazało się, że tylko 1,99 proc. spośród wszystkich pracowników spółki jest zakażonych koronawirusem, a blisko 98 proc. z nich przechodzi chorobę bezobjawowo.

Pośród zakażonych hospitalizowano tylko 1,65 proc. pracowników, a mniej niż procent przebywa w izolacji – poinformowała we wtorek 16 czerwca Polska Grupa Górnicza S.A. podczas posiedzenia Rady Ochrony Pracy w Warszawie, które poświęcone zostało m.in. sytuacji epidemicznej w śląskich kopalniach.

Chcemy mieć pewność bezpieczeństwa naszych pracowników - podkreślił Tomasz Rogala, prezes PGG S.A.

Motywacją naszych działań jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa oraz jak najszybszy powrót do codziennej pracy w normalnych, bezpiecznych warunkach. Przed nami dwa priorytety do realizacji - zabezpieczenie naszych pracowników oraz szybki powrót do produkcji, która zapewni spółce stabilność rynkową – dodał szef Polskiej Grupy Górniczej.

By zrealizować priorytety ochrony przez epidemią, w PGG S.A. na bieżąco przeprowadza się testy przesiewowe u pracowników. Dzięki planowanemu zakupowi przez spółkę sprzętu do nowoczesnego laboratorium diagnostycznego SARS-CoV-2, w niedalekiej przyszłości będzie można w Katowicach przeprowadzać prawie 2 tys. badań dziennie. W ten sposób przetestowanie pracowników jednej kopalni zajmie zaledwie dwa dni. Zapobiegnie to tworzeniu się nowych ognisk epidemicznych w zakładach górniczych.

Przygotowany i wdrożony przez spółkę system zapobiegania rozprzestrzenianiu się epidemii jest skuteczny i przynosi efekty - zapewnił prezes Polskiej Grupy Górniczej S.A.

Do dodatkowych narzędzi, które wykorzystuje spółka w celu zapobiegania Covid-19, należy system komunikacji sms-owej z pracownikami, komunikaty i informacje w zakładach produkcyjnych oraz ścisła współpraca ze stacjami sanitarno-epidemiologicznymi.

Przebieg choroby u większości naszych pracowników jest lekki lub bardzo lekki. To cieszy. My jednak nie lekceważymy zagrożenia, dlatego dążymy do tego, by wszyscy zagrożeni byli przebadani i by została im oraz ich rodzinom zapewniona kompleksowa diagnostyka oraz pomoc - powiedział Tomasz Rogala.

W PGG S.A. od kilku dni liczba pracowników, którzy wyzdrowieli z Covid-19, przewyższa liczbę aktywnych zakażeń. Ozdrowieńców z dnia na dzień przybywa - obecnie jest ich 1125, wobec 1834 potwierdzonych od początku epidemii zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Nadal zainfekowanych jest ponad 700 pracowników. Ubywa osób objętych kwarantanną (obecnie 974).

Źródło: pgg.pl

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.4µg/m3 PM2.5: 4.8µg/m3