Katowice: karta mieszkańca ma działać od jesieni

Katowice 2050866 1920 1

Redakcja

17 czerwca 2020

Jesienią tego roku ma być wdrażana Katowicka Karta Mieszkańca, która zapewnia zniżki w miejskich instytucjach, a w przyszłości w opłatach za parkowanie – poinformowała PAP w środę rzeczniczka katowickiego magistratu Ewa Lipka.

Umowę na wdrożenie karty miasto podpisało z częstochowską spółką Grupa LEW 28 lutego br., za 1,55 mln zł brutto. W warunkach przetargu zastrzegano, że pierwsza część systemu powinna zostać wdrożona w ciągu 90 dni od tej daty, a cały system – w ciągu 180 dni.

Jak przekazała PAP Lipka, miasto zakładało początkowo, że karty będą zapewniały ulgi dla katowiczan na nowych basenach miejskich (dwa takie obiekty zostały oddane do użytku w ubiegłym i bieżącym tygodniu). Wobec m.in. epidemii, Katowicka Karta Mieszkańca będzie jednak wdrażana jesienią.

Zgodnie z zapisami w dokumentacji postępowania przetargowego personalizowana karta ma w pierwszej kolejności umożliwić mieszkańcom korzystanie ze zniżek na usługi instytucji kultury, sportu i rekreacji. Ma także pełnić funkcję karty bibliotecznej w miejskiej bibliotece publicznej.

„Należy również przewidzieć w przyszłości możliwość uzyskiwania zniżek na parkowanie w strefie płatnego parkowania w Katowicach oraz oferowanie posiadaczom karty zniżek przez partnerów komercyjnych” - wskazano w szczegółowym opisie przedmiotu zamówienia.

Miasto zamówiło wdrożenie i utrzymanie systemu przez 36 miesięcy. Karta ma być wydawana domyślnie jako "m-karta", czyli aplikacja mobilna umożliwiająca korzystanie z jej funkcjonalności poprzez telefon komórkowy. Planowana jest również jako karta wirtualna – przypisana do karty płatniczej, a także jako fizyczna karta plastikowa – spersonalizowana, wydawana na życzenie.

"Nie jest planowana integracja Katowickiej Karty Mieszkańca (KKM) ze Śląską Kartą Usług Publicznych i korzystanie z KKM w celu uzyskania zniżki na przejazdy komunikacją miejską w Katowicach. Nie jest również planowane wykorzystanie KKM jako e-portmonetki. KKM nie ma być też kartą lojalnościową służącą do zbierania punktów" - zastrzeżono w dokumentacji przetargowej.

Katowicka Karta Mieszkańca to jedno z zobowiązań prezydenta tego miasta Marcina Krupy, złożonych przed ostatnimi wyborami samorządowymi, w których starał się on o reelekcję. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.8µg/m3 PM2.5: 5.2µg/m3