Śląsk dostanie środki na sprawiedliwą transformację! Timmermans: 3,85 mld euro dla pięciu regionów [WIDEO]

timmermans
Kastelik

Szymon Kastelik

5 grudnia, 2022

Stało się! Komisja Europejska zatwierdziła pięć planów sprawiedliwej transformacji. To oznacza, że do polskich samorządów (w tym szczególności z województwa śląskiego) trafi aż 3,85 mld euro!

SAMORZĄDY WOJ. ŚLĄSKIEGO DOSTANĄ PIENIĄDZE NA TRANSFORMACJĘ:

Wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej odpowiedzialny m.in. za Europejski Zielony Ład, Frans Timmermans przyjechał w poniedziałek do województwa śląskiego. Na konferencji prasowej na Stadionie Śląskim ogłosił, że Komisja Europejska zaakceptowała pięć planów sprawiedliwej transformacji energetycznej dla górniczych regionów w Polsce.

- Dzisiaj o godzinie 10:00 Komisja Europejska zatwierdziła wszystkie 5 planów sprawiedliwej transformacji dla Polski. To oznacza, że 3,85 mld euro jest w tej chwili dostępne dla pięciu regionów - powiedział Timmermans w Chorzowie.

Wiceprzewodniczący KE podkreślił, że pieniądze trafią do samorządów, ponieważ to one znają najlepiej potrzeby mieszkańców i lokalnych przedsiębiorstw. - Wszystko teraz leży w rękach samorządów. Będziemy współpracować. To nam pozwoli zadbać o bardzo konkretne potrzeby lokalnej społeczności. Musimy patrzeć na potrzeby zarówno dużych, jak i małych przedsiębiorstw. Musimy jasno pokazać, że w transformacji z epoki węgla nikt nie zostanie sam. Każdy musi osiągnąć sukces. Oczekuje na współpracę z samorządowcami - dodał Timmermans. 

Holenderski polityk podziękował za współpracę samorządowcom, z którymi wcześniej spotkał się na okrągłym stole regionów górniczych. 

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski stwierdził, że to historyczny moment dla województwa śląskiego, który zapoczątkuje proces transformacji w regionie. - Cieszę się, że Komisja Europejska jest blisko nas. Mamy największe fundusze w historii województwa śląskiego. Prawie z polityką spójność to 5 miliardów euro. To wielkie pieniądze, dzięki którym transformacja może się rozpocząć - skomentował marszałek województwa śląskiego.

Chełstowski podziękował Timmermansowi oraz Jerzemu Buzkowi, który był jednym z inicjatorów utworzenia funduszu sprawiedliwej transformacji. 

Krajowy Plan Sprawiedliwej Transformacji oraz Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji to elementy europejskiego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. W sumie do województwa śląskiego trafi ponad 5 mld euro trafi do regionu, w tym 2,2 mld euro w ramach planu sprawiedliwej transformacji.

Pieniądze zostaną wypłacone dopiero po osiągnięciu porozumienia z polskim rządem w sprawie praworządności w naszym kraju. Środki są "w zamrażarce", a Komisja Europejska czeka na spełnienie przez Polską "kamieni milowych", na które zgodził się premier Mateusz Morawiecki. - Chcemy pomóc obywatelom. Ale nie można być zaskoczonym, że mamy swoje minimalne wymogi ws. praworządności - mówił Timmermans. 

timmermans chełstowski

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3