„Terytorialsi” szkolą psy ratownicze [FOTO]

Szkolenie4

Redakcja

22 grudnia 2020

„Pandemia nie zwalnia nas z obowiązku gotowości do niesienia pomocy zaginionym. Dlatego też nieustannie musimy się rozwijać – my i nasze psy.” Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza K9 WOT szkoli się z działania w terenie zarówno w czasie pokoju jak i w czasie wojny.

Szybkie przeszukanie dróg i poboczy z wykorzystaniem psów, przeszukanie miejsc priorytetowych, działania w sektorach a także działanie z psem w taktyce zielonej – to tylko część tematów szkoleń jakie przechodzą obecnie nie tylko przewodnicy z psami w 13 ŚBOT, ale także pozostali członkowie Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej K9 WOT.

Podczas szkoleń żołnierze mogą zobaczyć między innymi jak rozchodzą się molekuły zapachowe zaginionego w terenie otwartym i co się z nim dzieje w zależności od pogody jak i miejsca w którym się znajduje. Uczyli się także „czytać psa” po jego zachowaniu.

To nie jest tak, że tylko pies musi się cały czas szkolić i rozwijać, my także a może właśnie przede wszystkim my. Choć podstawą naszego działania podczas akcji jest psi nos to właśnie my musimy wiedzieć jak go użyć, jaką technikę przeszukania wybrać by mu pomóc w działaniu i jak zrozumieć to co pies chce nam przekazać nie tylko podczas akcji”

podkreśla koordynator GPR K9 WOT, Monika Ligejka.

„Terytorialsi” mają też możliwość zapoznać się z technikami szkolenia psów ratowniczych w Norwegii gdzie pracują tak zwane psy kombinowane. Psy te potrafią pracować tak zwanym górnym wiatrem znajdując każdą żywą osobę wdanym terenie, ale i tropić konkretną osobę poruszając się po jej śladzie. Część z nich działa także na lawinach i gruzowiskach.

W skład GPR K9 WOT zgodnie z projektem ma wchodzić dowódca, trzech planistów, sześciu nawigatorów, sześciu przewodników z psami oraz profiler. Z przewodnikami, których psy już mają zdane egzaminy klasy 0 lub 1 kontrakt jest podpisywany automatycznie, gdy tylko wstąpi on do WOT.

Służba psów w WOT oparta jest o istniejące przepisy – rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych oraz o instrukcję o gospodarce psami służbowymi w Siłach Zbrojnych RP.

Szkolenie1

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.0µg/m3 PM2.5: 3.6µg/m3