Tak wygląda rower metropolitarny. Kiedy zostanie udostępniony?

DSC01273a scaled

Redakcja

2 listopada, 2023

Oto metrorower! Już wiosną 2024 roku ma ruszyć największy w Polsce i trzeci największy w Europie system miejskich wypożyczalni rowerów na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Metrorower ma być częścią systemu Transport GZM, który skupia w sobie też komunikację publiczną ZTM. Jedną z korzyści dla pasażerów ZTM będzie bezpłatne korzystanie z metroroweru przez 30 minut dziennie w przypadku korzystania z biletu okresowego.   

– Nasze rowery mają te same barwy co autobusy i to nie jest przypadek. Nie traktujemy Metroroweru jako pojazdu rekreacyjnego, chociaż i w tej roli sprawdzi się doskonale. To równoprawny element zrównoważonego transportu miejskiego, obok tramwaju, autobusu i trolejbusu – informuje przewodniczący zarządu GZM, Kazimierz Karolczak. Metrorower ma być uzupełnieniem wobec ZTM. Dzięki niemu będzie można (w przypadku biletów okresowych - bezpłatnie) przemieszczać się pomiędzy przystanki. Oczywiście metrorower ma spełniać funkcję też klasycznego roweru miejskiego służącego do wycieczek lub bezpośredniego dojazdu do wybranego punktu.

Według zapowiedzi w systemie pojawi się 7000 rowerów i prawie tysiąc stacji. Rowery pojawią się w 31 gminach GZM. Technicznie będą to rowery IV generacji, wyposażone w nadajnik GPS. Będzie można wypożyczać i oddawać rowery na stacji bez wpinania go do stojaka.

Wybrany wykonawca ma 4 miesiące od momentu podpisania umowy na wdrożenie systemu do użytkowania. Powiem wprost – jesteśmy niesamowicie dumni, zaszczyceni i szczęśliwi! Ten projekt stanowi kamień milowy, nie tylko umieszczając nasz wspólny system na mapie jako największy system rowerów miejskich w Polsce i trzeci największy w Europie, z imponującą liczbą 7000 rowerów, ale także umieszczając Polskę na czele innowacji w dziedzinie bike-sharingu na arenie międzynarodowej – mówi Tomasz Wojtkiewicz, CEO Nextbike.

fot. ZTM

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-5 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 43.4µg/m3 PM2.5: 34.2µg/m3