Tajemniczy podziemny schron w Mysłowicach [Wideo]

20220414 144821

Redakcja

23 kwietnia 2022

W październiku, podczas prac przy przebudowie linii tramwajowej na ul. Powstańców w Mysłowicach, zapadła się koparka, odsłaniając tajemnicze podziemne pomieszczenia. Mysłowiccy miłośnicy historii zatarli ręce. Dzięki nim wiemy dziś już nieco więcej o tym niecodziennym znalezisku.

Zgodę na zejście pod ziemię uzyskało Mysłowickie Towarzystwo Historyczne im. Jacoba Lustiga. W przeprowadzeniu inwentaryzacji odkrytych w sąsiedztwie dworca pomieszczeń pomogło Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które udostępniło pasjonatom historii kamerę i swoich pracowników.

– Zrobiliśmy całą inwentaryzację tych pomieszczeń wszystkich i doszliśmy do wniosku, że budowla nie była związana z budynkiem dworca jako takim. W latach 60. robiono remont i przebicie przejścia podziemnego. Myśleliśmy najpierw, że to jakieś miały być kioski albo coś. Ale same mury nie wskazywały na to, że to jest budowla z lat 60. Przypuszczaliśmy, że jednak to ma związek z okresem międzywojennym – relacjonuje Bogusław Polak, prezes Mysłowickiego Towarzystwa Historycznego im. Jacoba Lustiga.

Jak się jednak okazało, budowli nie ma na żadnych archiwalnych mapach. Dokumentacja przygotowywana obecnie, podczas inwentaryzacji, posłuży spółce Tramwaje Śląskie podczas przebudowy torowiska.

Członkowie Towarzystwa odkryli, że na powierzchni ponad 350 m2 znajduje się ok. 10 podziemnych pomieszczeń.

– W latach międzywojennych zaczęto tutaj budować pomieszczenia z możliwością ukrycia się ludzi, którzy przebywaliby na dworcu w momencie ataku lotniczego. Prawdopodobnie ten schron nigdy nie został dokończony. Na mury tej budowli został założony strop Ackermana. To jest bardzo cieniutki strop. W momencie, gdyby był atak lotniczy, to bomba, która by trafiła, automatycznie pogrzebałaby wszystkich ludzi – tłumaczy Bogusław Polak.

Przypuszczenie MTHJL o schronie potwierdziło się, kiedy odkryto dodatkowe wejścia: dwa główne, prawdopodobnie trzy wejścia awaryjne i ciągi wentylacyjne. Koparka nie odsłoniła jednak wszystkich ukrytych pod ziemią pomieszczeń. Jest więc jeszcze sporo do zbadania.

Źródło: itvm.pl - Telewizja o Mysłowicach

20220414 145844

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

28 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.2µg/m3 PM2.5: 10.8µg/m3