Katastrofa w kopalni Zofiówka. Morawiecki: Państwo nie pozostawi rodzin górników [WIDEO]

278640557 486643159810545 2204299246465226484 n
Kastelik

Szymon Kastelik

23 kwietnia, 2022

W sobotę o godzinie 3:40 doszło do wstrząsu w kopalni Zofiówka, która znajduje się w sąsiedztwie KWK Pniówek, gdzie w środę i w czwartek doszło do serii wybuchów metanu. Tam zginęło pięć osób, a siedem wciąż jest pod ziemią.

W rejonie zagrożenia przebywało 52 pracowników JSW. 42 wyszło na powierzchnię o własnych siłach. Z 10 osobami utracono kontakt. Od początku w akcji uczestniczy 12 zastępów ratowniczych. O godzinie 15:30 ratownicy byli 360 metrów od przodka. Chodnik nie został zniszczony, ale uszkodzony jest lutnociąg. Nadal istnieje ryzyko wybuchu metanu. 

O godzinie 15:00 do kopalni Zofiówka przyjechał premier Mateusz Morawiecki, który zapoznał się ze szczegółami akcji. Zapewnił, że zarówno rodziny ofiar i rannych z katastrofy w KWK Pniówek, jak i rodziny zaginionych z kopalni Zofiówka nie pozostaną same. 

- To tragiczny następny dzień (...) Państwo polskie nie zostawi rodzin górników samych sobie. W przypadku poprzedniej katastrofy już poleciłem, żeby przekazać odpowiednie wsparcie finansowe. Tutaj mamy nadzieję, że ratownicy idą po żywych kolegów - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiedział, że katastrofy w Pniówku i Zofiówce zostaną dokładnie zbadane, żeby określić, czy do zdarzeń doszło z powodów naturalnych czy z powodów błędów ludzkich.

- W górnictwie muszą być pewne procedury. Takie zdarzenia to przypadki losowe wynikające z górotworu, a nie koniecznie z działań ludzkich - dodał wiceminister aktywów państwowych, Piotr Pyzik.

Edward Paździorko z JSW poinformował, że chodnik nie jest zdegradowany. Naprawy wymaga lutnia. Zastępy pracują na zmianę i posiadają zaawansowany sprzęt. Na ten moment droga do zaginionych nie jest odcięta, ale ratownicy nie wiedzą, co na nich czeka. Paździorko podkreślił, że wstrząs nie był związany z serią wybuchów metanu w kopalni Pniówek. 

Nowe INFORMACJE: https://silesia24.pl/ratownicy-dotarli-do-pierwszych-gornikow-w-kopalni-zofiowka

WIĘCEJ PONIŻEJ:

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 18.9µg/m3 PM2.5: 14.6µg/m3