Szymon Hołownia przeciwny CPK i KDP. "Projekt powinien zostać zawieszony" [WIDEO]

IMG 20220909 141738 1
Kastelik

Szymon Kastelik

10 września 2022

Szymon Hołownia powiedział w Rybniku, że należy zawiesić projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego i budowy Kolei Dużych Prędkości. - To nie jest moment na wydawanie miliardów złotych na lotnisko, którego o perspektywach zarabiania na siebie nie wiemy nic - stwierdził Hołownia.

Na początku sierpnia Donald Tusk przyjechał do Mikołowa-Mokrego. Spotkał się z rodziną, które może stracić gospodarstwo w wyniku budowy linii nr 170 Kolei Dużych Prędkości w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mieszkańcy Mikołowa dopytywali  Tuska o to, co zrobi jeżeli za rok przejmie władzę w Polsce. Tusk nie zadeklarował zakończenia prac nad całym projektem CPK. Stwierdził, że w przypadku wygranej w wyborach, jego partia wstrzyma projekt i przeprowadzi audyt. W ten sposób chciałby sprawdzić ile wydano na to pieniędzy i kto je otrzymał. Dopiero później można stwierdzić, czy Centralny Port Komunikacyjny i projekty poboczne mają sens.

- Problem polega na tym, że w ocenie wszystkich ekspertów jest to jakiś pomnik arogancji i ignorancji - powiedział Donald Tusk w Mikołowie. - Nie mam dzisiaj możliwości zablokowania tej ustawy. Zrobimy jak najszybszy audyt, żeby ostatecznie rozstrzygnąć czy CPK ma sens - dodał był premier.

O to samo zapytaliśmy się my Szymona Hołownię, który w piątek 9 września przyjechał do Rybnika. KDP ma przebiegać wzdłuż granicy powiatu rybnickiego i Żor, a wcześniej podzielić na pół Czerwionkę-Leszczyny, powiat mikołowski. Lider Polski 2050 stwierdził, że ten projekt należy zawiesić.

HOŁOWNIA KRYTYKUJE CPK:

- Pamiętam jeszcze z kampanii prezydenckiej, które odwiedzałem te piękne miejsca na Śląsku, które mają przeciąć szprychy do CPK. Projekt powinien zostać zawieszony - powiedział Szymon Hołownia w Rybniku. Lider Polski 2050 podkreślił, że trwa aktualnie kryzys i są ważniejsze wydatki i potrzeby niż kolejne lotnisko. Dodał, że w sprawie transportu publicznego powinniśmy się skupić w walce z wykluczeniem komunikacyjnym.

- Jest jeszcze jeden aspekt jakieś dramatycznej niesprawiedliwości, który z tym bizantyjskim projektem się wiąże. W Polsce mamy miliony ludzi wykluczonych komunikacyjnie. Niezbędne jest doprowadzenie połączenia kolejowego do każdego miasta powyżej 10 tysięcy mieszkańców - stwierdził Hołownia. Według niego pomoże to m.in. osobom chorym, które muszą dojeżdżać do specjalistów. Polska 2050 chce rozbudować sieć połączeń, żeby każdy mógł podróżować pociągiem zamiast samochodem. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.2µg/m3 PM2.5: 15.5µg/m3