Szpital Murcki z nowym wyposażeniem sal operacyjnych

Szpital Murcki

Redakcja

4 stycznia, 2024

Szpital Murcki zakupił za blisko 910 tys. zł zaawansowane urządzenia medyczne do bloku operacyjnego. To kolejna inwestycja w katowickiej placówce, która podnosi jakość świadczonych usług oraz tworzy jeszcze lepsze warunki dla pacjentów.

- Sześć lat temu podjąłem decyzję, że przyjmujemy do realizacji wariant inwestycyjny ratowania Szpitala Murcki. W tym czasie w szpitalu przeprowadziliśmy modernizację budynków, w których działają Oddziały Chirurgii oraz Chorób Wewnętrznych, a także doposażamy placówkę w nowy sprzęt. Dzięki temu już teraz obserwujemy zwiększenie jakości udzielanych świadczeń medycznych dla pacjentów i komfortu pracy dla załogi szpitala. W ubiegłym roku szpital uruchomił własną pracownię tomografii komputerowej, a teraz za ponad 900 tys. zł zakupił nowoczesne urządzenia medyczne dla bloku operacyjnego – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i podsumowuje, że łączna wartość nakładów finansowych na modernizację Szpitala Murcki w latach 2017-2023 wyniosła ponad 18 mln zł.

Co nowego?

Zakup nowych urządzeń medycznych obejmuje dwa kluczowe pakiety, z których każdy spełnia określone funkcje w bloku operacyjnym. Pierwszy to zestaw laparoskopowy 4K oraz zestaw artroskopowy 4K, które umożliwiają wykonanie precyzyjnych badań śródoperacyjnych oraz procedur chirurgicznych, a wartość tego sprzętu to prawie 580 tys. zł. Z kolei drugi pakiet skupia się na stołach operacyjnych – uniwersalnym z napędem elektrohydraulicznym oraz ortopedycznym z napędem elektrohydraulicznym i kompletem przystawek o łącznej wartości blisko 330 tys. zł. Umożliwiając wykonywanie szerokiego zakresu procedur medycznych, te zaawansowane technologicznie urządzenia pozwalają chirurgom pracować sprawnie i precyzyjnie, minimalizując ryzyko powikłań i skracając czas rekonwalescencji pacjentów. Za realizację inwestycji odpowiadały dwie firmy: Stryker Polska Sp. z o.o. oraz Famed Żywiec Sp. z o.o.

Finansowanie z dotacji celowej

Miasto Katowice zdecydowało się skorzystać możliwości pozyskania środków na sfinansowanie zakupu nowego sprzętu medycznego dla Szpitala Murcki z dotacji celowej z budżetu Państwa. Dotacja ta pochodzi z rezerwy ogólnej budżetu Państwa. Całkowita wartość zamówienia wynosiła prawie 910 tys. zł, z czego 713 tys. zł stanowi dofinansowanie w ramach przyznanej dotacji, a pozostałe środki pochodzą z budżetu miasta. Sprzęt został już zamontowany, a personel przeszkolony w zakresie jego użytkowania. Pierwsze operacje z jego wykorzystaniem zostały przeprowadzone pod koniec 2023 roku.

- Te nowe urządzenia medyczne zapewniają Szpitalowi Murcki znaczącą poprawę efektywności i precyzji w prowadzeniu procedur medycznych. Chirurdzy mają teraz do dyspozycji narzędzia umożliwiające bardziej zaawansowane i skomplikowane zabiegi, co przełoży się na lepsze wyniki operacyjne i szybszą rekonwalescencję pacjentów – podkreśla mgr inż. Krzysztof Zaczek, prezes zarządu Szpitala Murcki Sp. z o.o.

powiązane artykuły:

GC10a E5 WQA Apaac
Lokalne 3 stycznia, 2024

Od 1 stycznia Katowice są Europejskim Miastem Nauki. W ramach obchodów zaplanowano "50 tygodni w

Katowice stolica lokalnej kultury
Lifestyle 2 stycznia, 2024

Stolica śląska Katowice, to największe miasto regionu, a zarazem doskonała baza wypadowa na przer

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 36.7µg/m3 PM2.5: 29.1µg/m3