Szlak Wspomnień (Brenna) - szlak spacerowy.

Dsc09615 11000

Redakcja

14 kwietnia, 2020

Szlak Wspomnień przybliży nam namiastkę historii Brennej.

Kolor szlaku: czerwono-biały

Przebieg trasy: Brenna Bukowa – Krzyż Zakochanych – Brenna Lachy
Czas przejścia: 2,10 h

Długość trasy: 5 km


Wędrówkę rozpoczynamy w Brennej Bukowej, gdzie za znakami szlaku podążamy ulicą Osiedlową. Po drodze mijamy ciekawe gatunki roślin i drzew m.in. aleję dorodnych daglezji. Idąc dalej napotykamy pomnik upamiętniający śmierć partyzantów. Po dosyć stromym podejściu dochodzimy do Krzyża Zakochanych.
Podążając trasą docieramy do miejsca związanego z gospodarką pasterską, czyli polan Bukowego Gronia, które kryją w sobie bardzo ciekawą historię. Na przełomie wieku XVI i XVII na tereny Beskidu Śląskiego zaczęli napływać pasterze pochodzenia wołoskiego określani mianem „Wołochów”. Wołosi to lud bardzo tajemniczy i trudny do określenia. Wiadomo, że przybyli, wędrując łukiem Karpat, z Wołoszczyzny i Siedmiogrodu, które obecnie obejmują Rumunię. Wiadomo też, że pierwotną ich ojczyzną były południowe Bałkany, a być może również Azja Mniejsza. Wołosi wnieśli do rodzimej kultury trzy trwałe elementy: strój wołoski, gospodarkę sałaszniczą oraz słownictwo. Dalszą wędrówkę umila szum potoku Bukowy. Schodząc do Brennej Lachy mijamy składnicę drewna i dochodzimy do głównej ulicy.

Mapa interaktywna: 

http://emapy.com/brenna/#c=494535,206289&l=2&e=szlaki,rowerowe,narciarskie,dydaktyczne,streets,urzedy,zabytki&t=layers&g=

Foto: Gmina Brenna 

20160507 1253431000

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 24.5µg/m3 PM2.5: 17.5µg/m3