Szczyrk zaprasza do wzięcia udziału w Wiosennym Rajdzie Górskim

475206 679721712054086 803256728 o

Redakcja

11 kwietnia, 2022

Miasto Szczyrk zaprasza do udziału w XXIII Wiosennym Rajdzie Górskim "Zielenią się buki", kóry odbędzie się 30 kwietnia br.

Celem rajdu jest wzbogacenie wiadomości uczestników o historii, przyrodzie, walorach turystycznych Kotliny Żywieckiej oraz utrwalenie umiejętności zachowania się w górach.

Uczestnicy rajdu mają do wyboru trzy trasy:

Trasa nr 1 – Bystra – Magura ruiny schroniska i basenu – Bieniatka – Szczyrk Skalite – Buczkowice, start godz. 900: Bystra (Szkoła Podstawowa parking) – szlakiem niebieskim (ulicą Klimczoka i Halną) – do ulicy Zagrodowej (połączenie ze szlakiem żółtym, który po około 900 metrach odchodzi w lewo) – kontynuujemy szlakiem niebieskim do węzła szlaków (niebieski, żółty, czarny, czerwony) – od rozwidlenia szlakiem czerwonym do najwyższego punktu na trasie 1012 m n.p.m. (ruiny basenu i schroniska na Magurze) – opuszczamy szlak czerwony – szlakiem żółtym w lewo w dół w kierunku Polany (przysiółka) Bieniatka – do czarnego szlaku zwanego różańcowym – szlakiem czarnym w prawo około 150 metrów do kapliczki Część Bolesna tajemnica 1 – opuszczamy czarny szlak i leśną drogą (początek ulicy Szczytowej) na widoczną już Polanę Bieniatka – prawą stroną polany (ulicą Szczytową, która później odchodzi serpentynami w prawo) – dalej do ulicy Beskidzkiej (sklep Żabka) – przez most na Żylicy – ścieżką spacerową około 2 km do mety rajdu.

Ilość kilometrów – 10. Różnica poziomów 580 m. Czas przejścia – 4,5-5 godzin.

Trasa nr 2 – Szczyrk Biła – Magura ruiny schroniska i basenu – Bieniatka – Szczyrk Skalite – Buczkowice, start godz. 900: Szczyrk Biła (pętla autobusowa) – szlakiem zielonym wiodącym na Klimczok – na „pięciu drogach” przecinamy szlak niebieski – nadal szlakiem zielonym – po około 800 m opuszczamy szlak zielony (który ostro skręca w lewo) – prosto drogą leśną (po około 500 m droga rozwidla się) – płaską prawą odnogą około 500 m – do szlaków czerwonego i żółtego – szlakiem czerwonym płasko około 150 m do ruin basenu i schroniska na Magurze – po odpoczynku i prelekcji – cofamy się szlakiem czerwonym – skręcamy w lewo w dół szlakiem żółtym w kierunku Polany (przysiółka) Bieniatka – do czarnego szlaku zwanego różańcowym – szlakiem czarnym w prawo około 150 metrów do kapliczki Część Bolesna tajemnica 1 – opuszczamy czarny szlak i leśną drogą (początek ulicy Szczytowej) na widoczną już Polanę Bieniatka – prawą stroną polany (ulicą Szczytową, która później odchodzi serpentynami w prawo) – dalej do ulicy Beskidzkiej (sklep Żabka) – przez most na Żylicy – ścieżką spacerową około 2 km do mety rajdu.

Ilość kilometrów – 10. Różnica poziomów 480 m. Czas przejścia – 4,5 godziny.

Trasa nr 3 – Buczkowice – Siodło – Becyrk – Kaskada – Jaworzyna – Podskrzyczeńskie – Siodło – Buczkowice, start godz. 830: Buczkowice (szkoła) – szlakiem czerwonym przez Siodło Becyrk – dołącza szlak zielony – do trasy narciarskiej Kaskada (dawniej Daruska) – do końca szlaku czerwonego (najwyższy punkt trasy ok. 1050 m n.p.m.) – szlakiem niebieskim w prawo w dół w kierunku Polany Jaworzyna – odcinkiem nieoznakowanym z Jaworzyny na Przełęcz Siodło – z Jaworzyny w prawo na polanę doliny – przecinamy poziomo polanę – dalej leśną drogą lekko w górę – przy rozwidleniu w lewo w dół – lasem i Polanami Podskrzyczeńskimi (dawna zielona autostrada prowadząca przez Zapalenicę do Placu św. Jakuba) – mijamy zielony drewniany dom – na końcu polany dochodzimy do szlaku zielonego – szlakiem zielonym do drogi jezdnej ze Szczyrku na Przełęcz Siodło – opuszczamy szlak zielony – skręcamy w kierunku Polany Siodło – czerwonym szlakiem do mety rajdu.

Ilość kilometrów – 11,5. Różnica poziomów 675 m. Czas przejścia – 5 godzin 15 minut.

META RAJDU: teren rekreacyjny przy Sokolni w Buczkowicach

Organizatorami wydarzenia są:
- Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „Zagroda”,
- Gminny Ośrodek Kultury w Buczkowicach,
- Miejski Ośrodek Kultury, Promocji i Informacji w Szczyrku,
- Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej.

Więcej informacji o Rajdzie TUTAJ

Rajd gorski 2022 1648734685

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.3µg/m3 PM2.5: 10.4µg/m3