Szczoteczka elektryczna czy soniczna, która lepiej czyści zęby?

Szczoteczka elektryczna czy soniczna ktora lepiej czysci zeby

Redakcja

28 grudnia 2022

Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest dokładne mycie zębów. To właśnie m.in. dzięki tej czynności możliwe jest zachowanie pięknego uśmiechu. Szczoteczki manualne nie zawsze niestety wyczyszczą dobrze trudno dostępne miejsca. Sprawdź, czy lepiej upora się z tym zadaniem szczoteczka soniczna, czy elektryczna.

Czy można używać szczoteczki manualnej?

Mimo że porównanie dotyczy szczoteczek elektrycznych i sonicznych, nie oznacza to, że modele manualne są bezużyteczne. Ich użytkowanie przyniesie wymagane efekty jednak tylko wtedy, gdy zastosuje się odpowiednią technikę. Co więcej, należy pamiętać o przestrzeganiu zasady szczotkowania zębów przez co najmniej kilka minut. Jeśli więc korzystanie ze szczoteczek manualnych przysparza Ci problemów i zauważasz coraz więcej odkładającej się na zębach płytki nazębnej, dobrym wyborem może być sprawdzenie szczoteczek elektrycznych lub sonicznych. Są one bardziej zaawansowane i umożliwiają szybsze oraz dokładniejsze czyszczenie.

Czym charakteryzuje się szczoteczka elektryczna?

Elektryczne szczoteczki do zębów znane były już w pierwszej połowie XX wieku. Te modele posiadają niewielką, okrągłą główkę. Wyposażone są w wodoszczelną rękojeść z przyciskami włączania i wyłączania oraz w zależności od konkretnego produktu różnymi funkcjami dodatkowymi, takimi jak tryby. To m.in.:

  • tryb oszczędzania baterii,
  • tryb wybielania,
  • tryb intensywnego czyszczenia,
  • tryb codzienny.

Producenci wyposażają tego typu szczoteczki w bazę stanowiącą ładowarkę akumulatorów, które znajdują się w rączce. Szczoteczki elektryczne nazywane są też obrotowymi bądź rotacyjnymi. Modele rotacyjne obracają główkę na zmianę w lewo i w prawo wykonując do nawet kilkudziesięciu tysięcy obrotów na minutę. W precyzyjny sposób czyszczą mechanicznie zęby z gromadzącej się na nich płytki bakteryjnej. Modele rotacyjno-pulsacyjne dodatkowo dociskają włosie do zębów umożliwiając pozbycie się płytki nazębnej z trudno dostępnych miejsc.

szczoteczkaelektrycznaczysonicznaktoralepiejczyscizeby

Czym charakteryzuje się szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna to tak naprawdę rodzaj szczoteczki elektrycznej. Wyróżniają się podłużną główką przypominającą szczoteczkę manualną. Tego typu model składa się z:

  1. rękojeści z akumulatorem,
  2. przycisku włączającego i wyłączającego,
  3. przycisków do zmiany trybów,
  4. bazy ładującej akumulator,
  5. podłużnej główki czyszczącej.

Szczoteczki soniczne różnią się od typowych elektrycznych sposobem działania. Wykonują one ruch wymiatająco-pulsacyjny, konieczne jest więc zastosowanie innej techniki szczotkowania. Po nałożeniu pasty należy ustawić główkę pod kątem 45 stopni i przesuwać główką po zębach bez nadmiernego dociskania. Silnik tych szczoteczek emituje ultradźwiękicząsteczki pasty są wprowadzane w drgania, dzięki czemu łączą się ze śliną i rozbijają płytkę nazębną. Drobinki docierają między zęby czyszcząc przestrzenie dokładniej niż inne modele szczoteczek. To więc świetny wybór dla osób z wadami zgryzu. Obroty w przypadku szczoteczek sonicznych są wyższe niż w elektrycznych.

Szczoteczka elektryczna czy soniczna – którą wybrać?

Zastanawiając się między wyborem szczoteczki elektrycznej lub sonicznej należy uwzględnić kilka czynników. Dla nadwrażliwych bądź skrzywionych zębów lepszą opcją będzie delikatniejszy model soniczny. Tak naprawdę zęby da się wyszczotkować dobrze każdego typu urządzeniem, należy jedynie pamiętać o właściwej technice i częstotliwości mycia. Warto zwrócić uwagę na funkcje poszczególnych modeli. Dobrze, by szczoteczka pracowała jak najdłużej na jednym ładowaniu, posiadała timer sygnalizujący upływ czasu koniecznego do prawidłowego wyczyszczenia zębów, czujnik nacisku zapobiegający uszkodzeniu szkliwa oraz różne tryby, w zależności od potrzeb użytkownika.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.3µg/m3 PM2.5: 3.9µg/m3