Syryjczycy zatrzymani na lotnisku w Pyrzowicach

1280px Pyrzowice Katowice Airport noc

Redakcja

6 lipca, 2023

Pięciu obywateli Syrii próbowało dostać się na terytorium Polski. Przylecieli na lotnisko w Pyrzowicach z Aten. Posługiwali się podrobionymi dowodami osobistymi.

Do interwencji doszło w miniony poniedziałek, 3 lipca. Funkcjonariusze straży granicznej z PSG w Katowicach-Pyrzowicach przeprowadzili kontrolę legalności pobytu wobec pasażerów, którzy przylecieli z Aten. Mężczyźni w wieku od 17 do 33 lat podczas kontroli przedstawili dowody osobiste, które  zostały podrobione. Były to 3 dowody węgierskie, 1 hiszpański i 1 czeski.

- Cudzoziemcy zostali zatrzymani, usłyszeli zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom i posłużenia się sfałszowanymi dokumentami. Obcokrajowcy przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu oraz złożyli wniosek o dobrowolne poddanie się karze w wysokości 4 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem jej wykonania na okres od roku do dwóch lat - informuje straż graniczna.

Czterech z zatrzymanych Syryjczyków zostało ukaranych mandatami karnymi w wysokości od 100 do 300 złotych za brak posiadania tytułu prawnego do przebywania na terytorium Polski. 

Komendant Placówki Straży Granicznej w Katowicach - Pyrzowicach wszczął z urzędu postępowanie administracyjne dotyczące wydania Syryjczykom decyzji zobowiązujących do powrotu.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.6µg/m3 PM2.5: 11.4µg/m3