Świętochłowice: odsłonięto tablicę upamiętniającą policjantów zamordowanych w ZSRR

60 732302

Redakcja

6 listopada 2022

W Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach odsłonięto tablicę upamiętniającą Policjantów Województwa Śląskiego zamordowanych na terenie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w 1940 r. - ofiar Zbrodni katyńskiej. W uroczystości wziął udział m.in. wnuk jednego z zamordowanych policjantów Sylwestra Szromka, Andrzej Szromek z rodziną.

Uroczyste odsłonięcie odbyło się w piątek, 4 listopada na terenie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Uczestniczył w nich Prezydent Miasta Świętochłowice, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinspektor Roman Rabsztyn, Komendant Miejski Policji w Świętochłowicach podinspektor Dawid Gil oraz wnuk jednego z zamordowanych w 1940 roku policjantów, Sylwestra Szromka, Andrzej Szromek z rodziną.

Wydarzenie było nie tylko okazją do przybliżenia historii utworzenia Policji Województwa Śląskiego II Rzeczypospolitej Polskiej, ale także policjantów zamordowanych na terenie ZSRR w Zbrodni Katyńskiej. Wydarzeniu towarzyszyła otwarcie plenerowej wystawy „Pamiętaj, że nosisz mundur - Policja Województwa Śląskiego w stulecie utworzenia”. Będzie ona prezentowana na dziedzińcu Muzeum Powstań Śląskich do 15 listopada 2022 r.

W imieniu inicjatorów powstania tablicy oraz gości wydarzenia, odsłonięcia dokonał Prezydent Miasta Świętochłowic. Po rozwiązaniu wstęgi, odegraniu sygnał Wojska Polskiego przez policyjną orkiestrę i poświęceniu tablicy, przybyłe na obchody delegacje złożyły wieńce.  Na zakończenie uroczystości goście wysłuchali utworu „Śpij kolego” odegranego przez policyjną orkiestrę.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

27 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.8µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3