Święto Policji w Katowicach. Andrzej Duda: Państwo jest silne, kiedy jest sprawiedliwe [WIDEO+FOTO]

DSC 8541
Kastelik

Szymon Kastelik

23 lipca 2022

W sobotnie przedpołudnie w Katowicach odbyły się uroczystości związane z Centralnymi Obchodami Święta Policji. Do stolicy województwa śląskiego przyjechał prezydent Andrzej Duda. Nominowano nowych generałów i oficerów.

ANDRZEJ DUDA W KATOWICACH NA ŚWIĘCIE POLICJI:

W sobotę, 23 lipca o godzinie 10:00 na Placu Sławika i Antalla w Katowicach odbył się Centralne Obchody Święta Policji. To nie przypadek, że w tym roku najważniejsza uroczystości dla policjantów została zorganizowana na Górnym Śląsku. W 2022 roku mija setna rocznica utworzenia polskiej policji na ziemiach śląskich, które w wyniku Plebiscytu i Powstań trafiły do II Rzeczpospolitej. 

W obchodach święta policji w Katowicach udział wzięli m.in. prezydent Andrzej Duda, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz szef polskiej policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk. W Katowicach nominowano nowych generałów oraz przyznano stopnie oficerskie absolwentom Wyższej Szkoły Oficerskiej w Szczytnie. Do służby zostali włączeni również rekruci ze szkoły policyjnej. Prezydent Polski przyznał też państwowe odznaczenia.

Komendant Główny Policji podziękował funkcjonariuszom za wierną postawę. Wspomniał tych, którzy w ostatnim roku zginęli na służbie, w tym aspiranta Michała Kędzierskiego z Raciborza, który został zastrzelony w maju ubiegłego roku. 

Prezydent Polski Andrzej Duda również podziękował wszystkim policjantom za służbę, zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy musieli zmagać się z pandemią COVID-19, a teraz pomagają uchodźcom z Ukrainy oraz pilnują granicy z Białorusią. Wspomniał również o śląskiej policji, która uformowała się 100 lat temu m.in. z powstańców śląskich.

- Ta uroczystość odbywa się (...) w roku stulecia polskiej policji na Górnym Śląsku. Od tamtego czerwca 1922 roku, której szeregi sformowali wszyscy ci, którzy wcześniej ten Górny Śląsk dla polski wywalczyli krwawiąc się w powstaniach. Wstąpili mieszkający na Śląsku Polacy, wstąpili Ślązacy - powiedział Andrzej Duda i dodał - Dla mnie ci wszyscy, którzy tworzą polską policję, wykonują zadanie, które zawsze rozumiałem jako jedne z najważniejszych dla trwałości i bezpieczeństwa państwa. Fundamentem państwa silnego jest poczucie bezpieczeństwa. Państwo jest rzeczywiście silne, kiedy jest bezpieczne i sprawiedliwe. 

CAŁE PRZEMÓWIENIE ANDRZEJA DUDY:

DSC 8278

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.3µg/m3 PM2.5: 13.8µg/m3