Światło, nadzieja, muzyka – magiczny koncert adwentowy w Filharmonii Śląskiej

Chor filharmonii slaskiej

Dawid Płociński

15 listopada 2024

15 grudnia Filharmonia Śląska zaprasza na Koncert Adwentowy podczas którego Chór Filharmonii Śląskiej wystąpi wraz z Chórem im. Juliusza Rogera z Rud. Pod dyrekcją Jarosława Wolanina wykonają wspólnie dwie pieśni z cyklu Z pieśni kościelnych Henryka Mikołaja Góreckiego: Zdrowaś bądź Maryja oraz Krzyknijmy razem.

Tego wieczoru Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Wolanina wykona program pełen mistycyzmu, w którym każdy utwór odnosi się do idei światła jako symbolu nadziei, boskiej obecności i duchowego oświecenia. Adwent, okres poprzedzający Boże Narodzenie, nierozerwalnie łączy się ze światłem – zarówno w wymiarze symbolicznym, jak i liturgicznym. Jest to czas oczekiwania na przyjście Chrystusa, który w tradycji chrześcijańskiej nazywany jest „Światłem świata”. W miarę jak dni stają się coraz krótsze i ciemniejsze, światło adwentowych świec, zapalanych w wieńcu adwentowym, symbolizuje narastającą nadzieję i bliskość nadchodzącego zbawienia.

BILETY

Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Wolanina rozpocznie koncert utworem Lux aurumque Erica Whitacre’a, amerykańskiego kompozytora współczesnego, znanego z niepowtarzalnego stylu harmonii chóralnej. Utwór, którego tytuł można przetłumaczyć jako „Światło i złoto”, jest subtelną, niemal eteryczną medytacją nad światłem, które rozświetla mrok. Bogata faktura i delikatne, stopniowo rozwijające się akordy chóru budują atmosferę, w której słuchacz czuje się zanurzony w blasku wewnętrznej jasności.

Następnie zabrzmi Ave Maris Stella Miłosza Bembinowa – modlitwa do Matki Bożej, Gwiazdy Morza, która rozświetla drogę wiernych w burzliwych chwilach. Bembinow, jeden z czołowych współczesnych kompozytorów polskich, ukazuje w tej kompozycji pełnię swojej wrażliwości na piękno tekstu i harmonię, tworząc dzieło pełne refleksji i podniosłości, w którym światło Maryi prowadzi ku nadziei i pocieszeniu.

Kolejnym utworem będzie O nata lux Mortena Lauridsena, amerykańskiego mistrza chóralnych kompozycji, który w tym dziele oddaje hołd światłu narodzonemu z Chrystusa. Kompozycja, w swoim prostym, lecz głęboko poruszającym wyrazie, celebruje światło jako symbol zbawienia, a delikatna melodia oraz bogate harmonie chóralne wypełniają przestrzeń muzyczną spokojem i duchową klarownością.

BILETY

W programie znajdzie się również utwór Edwarda Woodala Naylora – Vox dicentis: Clama, który opiera się na tekście proroka Izajasza, nawołującym do ogłaszania światła Bożej obecności w świecie. Naylor, brytyjski kompozytor z przełomu XIX i XX wieku, stworzył kompozycję pełną dramatyzmu i głębokiej ekspresji, w której chóralne głosy wzywają do ogłoszenia duchowej prawdy i nadziei. Przepiękna polifonia oraz dynamiczne kontrasty dodają utworowi potężnej mocy i emocjonalnej głębi.

Wieczór zakończy pełen duchowej refleksji Nunc dimittis Gustava Holsta, w którym światło Boże ukazuje się w momencie objawienia, kiedy starzec Symeon po spotkaniu z Chrystusem Dzieciątkiem mówi: „Teraz, o Panie, pozwól odejść swemu słudze w pokoju, bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie”. Ten majestatyczny utwór Holsta, skomponowany na chór a cappella, łączy piękną harmonię z głębokim przesłaniem duchowym, ukazując światło jako symbol końcowego triumfu nad ciemnością.

powiązane artykuły:

Koncert bozonarodzeniowy w filharmonii
Kultura 12 listopada 2024

Koncertem 13 grudnia Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Su-Han Yanga wprowadzi nas w atmosfe

Mloda filharmonia
Wydarzenia 9 listopada 2024

Filharmonia Śląska zaprasza na koncert w dniu 16 grudnia 2024 o godz. 17.00 do sali koncertowej i

Symfonia pamieci
Kultura 21 listopada 2024

Filharmonia Śląska zaprasza 12 grudnia na wyjątkowy koncert, który stanie się żywą lekcją histori

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 19.2µg/m3 PM2.5: 17.2µg/m3