Studenci z UŚ przeciwni organizacji spotkania z blogerem na Śląskim Festiwalu Nauki

Sfn
Kastelik

Szymon Kastelik

28 listopada, 2023

9-11 grudnia w Katowicach odbędzie się siódma edycja Śląskiego Festiwalu Nauki. W tym roku wydarzenie będzie wyjątkowe, bo organizowane przez wszystkie katowickie uczelnie oraz będzie swoistym początkiem celebrowania Europejskiego Miasta Nauki 2024 Katowice.

Śląski Festiwal Nauki to wydarzenie, w którym nauka ze wszystkich dziedzin wychodzi z uczelni, laboratoriów, bibliotek wprost do ludzi. Każdy może poczuć "na własnej skórze" jak współcześnie wygląda nauka.

Co roku ŚFN przyciąga tysiące osób, w szczególności dzieci i młodzież. Podczas imprezy występują znane autorytety z wszelkich dziedzin naukowych z Polski i ze świata.

W programie ŚFN pojawiają się też wykłady znany popularyzatorów nauki. Dr Tomasz Rożek czy w tym roku Adam Mirek to nie wszystkie "gwiazdy" mediów społecznościowych, które na co dzień poszerzają zakres wiedzy Polaków. 

Jednym z takich "naukowych influncerów" zaproszonych na Śląski Festiwal Nauki 2023 jest Łukasz Sakowski. -  Dziennikarz i bloger, z wykształcenia biolog. Autor artykułów publikowanych m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, Tygodniku „Wprost”, „Newsweeku”, Klubie Jagiellońskim, w serwisach OKO.press, Energetyka24 i Rzeczpospolita, a przede wszystkim na blogu Totylkoteoria.pl. Twórca i organizator Biologicznej Bzdury Roku - piszą o nim organizatorzy ŚFN.

Sprzeciw studentów

Zaproszenie Łukasza Sakowskiego na Śląski Festiwal Nauki spotkał się ze sprzeciwem studentów Uniwersytetu Śląskiego z Koła Naukowego na rzecz Równości i Różnorodności UŚ. Uważają, że gość ŚFN rozpowszechnia "antynaukowych treści godzących w osoby transpłciowe".

- Na początku tego roku postanowił opowiedzieć o swoim doświadczeniu detranzycji i powiązanych z tym traumatycznych zdarzeń. Niestety swoją historię do dziś wykorzystuje do rozpowszechniania antynaukowych treści godzących w osoby transpłciowe.“Krytyka” podnoszona przez mgr. Sakowskiego, a skierowana wobec postulatów ruchów na rzecz praw osób niecispłciowych rozciąga się de facto na całość wiedzy naukowej o transpłciowości i leczeniu dysforii płciowej. Tym samym odrzuca konsensus naukowy największych organizacji medycznych. Oferuje za to swoim czytelnikom i czytelniczkom stronniczo dobrane „badania”, w tym te sponsorowane i prowadzone przez prawicowe think-tanki, których zadaniem jest promocja dyskryminacji osób transpłciowych - czytamy w oświadczeniu koła.

Studenci z koła dodają, że Śląski Festiwal Nauki nie zaprasza płaskoziemców i antyszczepionkowców, dlatego nie powinien zapraszać osobę, które według studentów szerzy poglądy transfobiczne i antynaukową narrację, prowadzoną przez środowiska skrajnej prawicy.

- Niestety Sakowski specjalizuje się w rozsiewaniu dezinformacji na temat faktów dot. transpłciowości. Konsensus naukowy wprost nazywa „aktywizmem transseksualnym” a sam aktywizm wiąże z pedofilią - czytamy w oświadczeniu koła. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.5µg/m3 PM2.5: 18.6µg/m3