Stary Ratusz w Częstochowie zamknięty dla zwiedzających. Wszystko przez chuligański wybryk

61857

Redakcja

26 października 2022

Chuligański czyn dwóch nastolatków uniemożliwia mieszkańcom miasta oraz wszystkim przybyłym do Częstochowy gościom zwiedzanie Starego Ratusza i towarzyszącej im wystawy. Dwóch nastoletnich chłopców odkręciło tzw. zawór czerpalny w jednej z toalet publicznych doprowadzając do zalania wapiennych murów.

Zabytkowe mury pierwszego częstochowskiego ratusza oraz towarzysząca im archeologiczno-historyczna wystawa „Historia Częstochowy – miasta nad Wartą” prezentowane są w podziemnym pawilonie na Starym Rynku. W latach 2019–2021 na Rynku prowadzone były prace budowlane w ramach projektu „Przebudowa i rozbudowa budynku Ratusza Starej Częstochowy wraz z zagospodarowaniem terenu" współfinansowanego z funduszy europejskich, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020. Projekt zakładał modernizację płyty Starego Rynku oraz utworzenie pawilonu, który w części podziemnej mieści obiekt Muzeum Częstochowskiego, w części naziemnej kawiarnię i toalety publiczne. Schody prowadzące do muzeum pełnią funkcję amfiteatru dla kameralnych imprez okolicznościowych. Atrakcjami są plenerowa galeria rzeźb Jerzego Kędziory oraz strefa wypoczynku obejmująca małą architekturę, fontannę.

Niestety, w najbliższym czasie częstochowianie i turyści nie będą mogli odwiedzić muzeum na Starym Rynku. Spowodowane jest to zalaniem wapiennych murów, do którego doszło kilka dni temu.

Dwóch nastoletnich chłopców odkręciło tzw. zawór czerpalny w jednej z toalet publicznych (toalety znajdują się powyżej obiektu muzealnego i są administrowane przez najemcę kawiarni). W efekcie na podłogę wyciekło około 3 tys. litrów wody. Jej część, której nie była w stanie odebrać kratka odpływowa, przesiąkła przez strop i zalała zabytkowe mury. Uszkodzeniu uległa także instalacja elektryczna znajdująca się w podłodze.

Trwają również ustalenia dotyczące innych strat. Tylko dzięki natychmiastowej ewakuacji przeprowadzonej przez pracowników Muzeum Częstochowskiego uszkodzeniu nie uległy znajdujące się na wystawie zbiory. Wstępne oględziny obiektu przeprowadzone przez specjalistę w zakresie konserwacji konstrukcji wymagających ochrony konserwatorskiej nie napawają optymizmem. Dokładna diagnoza uszkodzeń będzie możliwa dopiero po całkowitym odparowaniu wody z murów. W trosce o zabytkową substancję proces ten musi następować bardzo powoli – nie może być wsparty przez dodatkowe osuszanie z wykorzystaniem muzealnych osuszaczy. Już dziś wiadomo jednak, że na murze pojawiły się pęknięcia. 

O sprawie chuligańskiego wybryku została poinformowana policja, która zabezpieczyła nagrania z monitoringu. Ze wstępnej oceny uszkodzeń wynika, że obiekt może być zamknięty nawet do końca br.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.1µg/m3 PM2.5: 3.6µg/m3