Stanisław Szwed - Poseł na Sejm RP

Stanislaw szwed posel

Redakcja

11 września 2023

Sylwetka posła Stanisława Szweda. Dowiedz się kim jest i czym się zajmuje.

Stanisław Szwed, kandydat na posła z KW Prawo i Sprawiedliwość w okręgu bielskim. Kim jest, czym się zajmuje?

Stanisław Szwed urodził się w 1955 roku w Bielsku-Białej. Posiada wykształcenie wyższe. Absolwent Wydziału Administracji Publicznej Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Ukończył także studia w Wyższej Szkole Administracji w Bielsku-Białej. Pracował w Fabryce Pił i Narzędzi „Wapienica” S.A. w Bielsku-Białej. Był zastępcą przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie, a także przewodniczącym sekcji metalowców. Od 2016 roku był przewodniczącym Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wyróżniony przez „Tygodnik Solidarność” tytułem „Człowiek Roku 2006” oraz Nagrodą im. Haliny Krahelskiej, za osiągnięcia w zakresie ochrony pracy, ochrony zdrowia w środowisku pracy.

Działalność polityczna

Poseł na Sejm III, V, VI, VII, VIII i IX kadencji. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku bez powodzenia ubiegał się o mandat europosła. W latach 2015–2020 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Od 2020 roku (po przekształceniach w strukturze rządu) jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku kandyduje z 1 miejsca na liście KW Prawo i Sprawiedliwość w okręgu nr 27 obejmującym powiaty: bielski, cieszyński, pszczyński, żywiecki oraz miasto Bielsko-Biała.

Stanisław Szwed kontakt:

tel. 519 155 098

e-mail: stanislaw.szwed@sejm.pl

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.9µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3