Stan wojenny oczami młodzieży. W Częstochowie rozstrzygnięto konkurs plastyczny

56148

Redakcja

18 grudnia 2021

Szarość, wojsko na ulicach, ludzie, od których bije lęk, napisy na murach – wielu bardzo, bardzo młodych ludzi musi nieźle znać najnowszą historię, skoro tak odmalowali stan wojenny w rozstrzygniętym właśnie konkursie.

Podsumowanie I edycji konkursu plastycznego „Twoja wyobraźnia – twój obraz”, organizowanego przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Częstochowie oraz Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. Władysława Stanisława Reymonta, odbyło się w siedzibie tej pierwszej instytucji 16 grudnia.

Konkurs adresowano do uczennic i uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych z Częstochowy oraz powiatów częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego i myszkowskiego, a tematem była 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego z 1981 roku.

Chodziło nie tylko o upamiętnienie okrągłej rocznicy tego dramatycznego wydarzenia, ale i propagowanie wiedzy historycznej i patriotyzmu, rozwijanie zainteresowań i wrażliwości młodych ludzi, ich wyobraźni i twórczych talentów.

Z 9 szkół Częstochowy i regionu na konkurs zgłoszono 24 prace. Komisja, złożona z nauczycieli obu szkół-organizatorów, wzięła pod uwagę ujęcie tematu, technikę wykonanej pracy, jej oryginalność, pomysłowość i estetykę. Przyznano trzy główne nagrody (I miejsce Oliwia Radecka SP53 w Częstochowie, II miejsce Adrianna Burzyńska SP 32 w Częstochowie i III miejsce Ewa Wawszczak SP im Jana Pawła II w Rudnikach) oraz 7 wyróżnień. W galerii obok można zobaczyć krótką fotorelację z wręczenia nagród oraz – co najważniejsze – trzy najwyżej ocenione prace.

Konkurs nie był jedyną w Częstochowie inicjatywą mającą na celu zwiększenie świadomości historycznej szkolnej młodzieży, zapoznanie ich z wydarzeniami z lat 1981-1983.

W ostatni poniedziałek, 13 grudnia, uczennice i uczniowie częstochowskich szkół – wraz ze swoimi nauczycielami i wychowawcami – uczcili pamięć o wydarzeniach, represjach i ofiarach stanu wojennego minutą ciszy w swoich klasach. 

 

Źródło: UM Częstochowa

56154

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.2µg/m3 PM2.5: 15.5µg/m3