Stało się! Koleje Śląskie jeżdżą do Pyrzowic!

IMG 20231210 085052 1
Kastelik

Szymon Kastelik

10 grudnia, 2023

Katowice Airport w Pyrzowicach w końcu zyskało połączenie kolejowe. Od 10 grudnia do naszego regionalnego lotniska dojeżdżają Koleje Śląskie.

Przystanek Pyrzowice Lotnisko znalazło się na trasie linii S9 Częstochowa - Tarnowskie Góry. Pociągi Kolei Śląskich przejeżdżają między innymi przez Zawiercie Mierzęcice, Miasteczko Śląskie. 10 grudnia pierwszy pociąg Kolei Śląskich wjechał do Pyrzowic. Połączenie już pierwszego dnia cieszy się dużą popularnością. 

Codziennie do Pyrzowic z obu kierunków przyjedzie w sumie 20 pociągów, czyli 10 par. Kursują codziennie, mniej więcej co 2,5 godziny. 

Pociąg do Pyrzowic - ceny biletów

Linię S9 obsługują wyłącznie pojazdy Elfy 2. Przejazd odbywa się w specjalnej taryfie lotniskowej. Bilet za trasę Tarnowskie Góry - Pyrzowice kosztuje 8,50 zł, z Zawiercia do lotniska 10,40 zł, a z Częstochowy do Pyrzowic 19,80 złotych. Czasy przejazdów to: z Tarnowskich Gór 17 minut, z Zawiercia 22 minuty, z Częstochowy 57 minut.

To komfortowa sytuacja dla obu stron. Koleje Śląskie poszerzyły tym samym swoją ofertę o bardzo ważne i atrakcyjne połączenie. Natomiast Katowice Airport stał się atrakcyjniejszy dla potencjalnych pasażerów niezmotoryzowanych, którzy nie mieli też dostępu do bezpośrednich autobusów. Ponadto pociągi Kolei Śląskich to wygodna forma transportu dla wielu pracowników lotniska mieszkających przy trasie linii S9. 

- Pociągi na linii S9 kursują przez siedem dni w tygodniu i zatrzymują się na stacjach i przystankach osobowych: Częstochowa, Częstochowa Raków, Poraj, Myszków, Zawiercie, Poręba, Siewierz, Mierzęcice, Pyrzowice Lotnisko, Miasteczko Śląskie Centrum oraz Tarnowskie Góry. W przyszłości, po zakończeniu modernizacji infrastruktury kolejowej na odcinku Tarnowskie Góry – Katowice, będzie można uruchomić również bezpośrednie pociągi łączące lotnisko w Pyrzowicach z Katowicami. Dzisiaj podróż z Katowic wymaga przesiadki w Zawierciu – komentuje Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

Oczywiście połączenie Częstochowy z Tarnowskimi Górami to również same pozytywny do samych mieszkańców miast i gmin, które znajdują się na linii przejazdu. To połączenie, na które czekali m.in. podróżni z Miasteczka Śląskiego pracujący lub uczący się w Tarnowskich Górach. Ponadto mieszkańcy mogą w wygodny i szybki sposób dostać się do istotnych miejsc turystycznych (Tarnowskie Góry, Zawiercie, Jura) czy też do Częstochowy np. na Jasną Górę. 

- Do tej pory katowickie lotnisko było jedynym dużym polskim portem regionalnym, do którego nie można było dojechać koleją. Ze stacji kolejowej Pyrzowice Lotnisko będą korzystali nie tylko nasi klienci, ale także pracownicy portu. Katowice Airport to duży zakład pracy, zatrudnionych jest tu około 4 tys. osób, do końca dekady liczba pracowników wzrośnie do nawet 7 tys. Szacujemy, że w 2028 roku z usług lotniska będzie korzystało około 8 mln pasażerów rocznie - dodaje Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

IMG 20231210 092238 1

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 33.6µg/m3 PM2.5: 26.5µg/m3