Stacje przesiadkowe na Śląsku. Jak zorganizować sobie transport do pracy?

01 Stacje przesiadkowe na Śląsku 31 05 2023 PF fot M Buksa UM Gliwice

Redakcja

12 czerwca 2023

Z czym kojarzy Wam się podróż do pracy? Z korkami na „średnicówce” oraz drogach S86 i DK88? Z długim szukaniem miejsca parkingowego? A może zapomnieliście wieczorem nalać paliwa i… trzeba jeszcze zatrzymać się na stacji benzynowej? Warto zastanowić się, jak zorganizować swój transport do pracy w taki sposób, by stał się łatwiejszy i oszczędniejszy. Nie zawsze oznacza to jedynie oszczędność pieniędzy, ale także czasu oraz możliwość spożytkowania go w lepszy, lub po prostu przyjemniejszy sposób.

Przesiądź się wygodnie

W ciągu kilku ostatnich lat na obszarze naszego województwa doszło niemal do eksplozji nowych centrów przesiadkowych. Nie tylko w dużych miastach jak Katowice, Gliwice, czy Częstochowa, ale także w Lublińcu, a nawet Świerklańcu. Przyzwyczajeni do transportu samochodowego, często traktujemy te inwestycje jako ciekawostkę, ale to realne ułatwienie i rozwiązanie stanowiące alternatywę, trzeba tylko dowiedzieć się więcej i spróbować.

Oczywiście najwygodniejszy jest transport kolejowy. Dzięki niemu możecie z łatwością dotrzeć do swojego miejsca pracy, omijając korki i zatory. W trakcie podróży możecie przygotować się do spotkania, naładować komputer lub tablet, czy odprężyć się przy książce, muzyce albo grze. Dodatkowo dzięki ofercie okresowych biletów liniowych będziecie podróżować taniej. Nie mniej ważnym argumentem będzie uniknięcie zbędnej podróży samochodem, która dzięki codziennej kontemplacji zakorkowanych ulic może stanowić jeden z najbardziej męczących etapów dnia codziennego. Warto dbać o dobry „life balance”!

W miastach takich jak Częstochowa, Katowice, Lubliniec, czy Tychy możecie połączyć te dwa środki transportu, zostawiając samochód i przesiadając się wygodnie w pociąg Kolei Śląskich, który zawiezie Was na położony w centrum miasta dworzec kolejowy. To jedynie jedna z opcji, ponieważ coraz szybciej rozwija się również sieć transportu publicznego oferowana przez Związek Transportu Metropolitalnego

Buspasem szybciej

Rozwijający się w zawrotnej szybkości transport autobusowy dociera do każdego z funkcjonujących w regionie centrów przesiadkowych. Otwierane są nowe miejskie linie komunikacyjne, między innymi w Tarnowskich Górach, czy Dąbrowie Górniczej. Pojawiają się także dodatkowe ułatwienia w zakresie dostępności transportu dla osób z niepełnosprawnościami, również dla osób słabosłyszących. W Punktach Obsługi Pasażera osoby słabosłyszące mogą korzystać z tzw. pętli indukcyjnych, które wspomagają słuch i przekazują informacje w sposób wyraźny i wzmocniony.

Nowe linie komunikacyjne ZTM wraz z siatką komunikacyjną Kolei Śląskich stanowią świetny sposób na dobrą organizację codziennej podróży do miejsca pracy. Największe stacje przesiadkowe znajdziecie w Katowicach, Gliwicach, Częstochowie, Tychach, czy Bielsku-Białej. To jedynie przykłady, centra przesiadkowe znajdziecie również w mniejszych miejscowościach, również w dzielnicach Katowic, gdzie zostawicie swój samochód przy dworcu w katowickiej Ligocie. Przesiądziecie się na pociąg Kolei Śląskich, a jeżeli istnieje taka potrzeba, pojedziecie dalej tramwajem lub autobusem ZTM. Warto w tym miejscu wspomnieć o ofertach wspólnych górnośląskiego ZTM oraz Kolei Śląskich. Dzięki Metrobiletowi możecie z łatwością połączyć różne środki transportu publicznego i przesiąść się bez kupowania dodatkowych biletów.

Jeżeli zastanawiacie się, dlaczego polecamy transport autobusowy, wspominając o korkach, to z chęcią wrócimy do hasła „buspasem szybciej”. Pamiętajcie, że nawet w godzinach szczytu transport autobusowy jest niejednokrotnie uprzywilejowany i porusza się szybciej, omijając zatłoczone arterie drogowe. Skoro nasz region zmienia się tak szybko, zmieniajmy razem z nim nasze codzienne nawyki, szczególnie gdy stanowią one ułatwienie oraz wyraźną oszczędność. ;-)

powiązane artykuły:

praca koleje slaskie
Lifestyle 2 czerwca 2023

Praca w Kolejach Śląskich? Kogo poszukuje regionalny przewoźnik? Czy zespół tworzą tylko maszyniś

Kolejesl
Lokalne 25 maja 2023

Zbliża się weekend i zapewne część osób zamierza wybrać się do Beskidu Śląskiego. Koleje Śląskie

KŚ foto
Lokalne 15 maja 2023

W dniu 06.04.2023 Urząd Transportu Kolejowego opublikował coroczny raport podsumowujący punktualn

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.9µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3