Spotkanie samorządowców z premierem Morawieckim. Nie ma zgody na proponowane stawki za energię elektryczną

Fexb KN WIA Aserq

Redakcja

11 października, 2022

Samorządowcy spotkali się dziś w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim, aby rozmawiać o rozwiązaniach wysokich cen prądu i dystrybucji węgla. Samorządowcy nie zgadzają się na propozycję maksymalnej stawki 800 zł za MWh.

W Warszawie zakończyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z samorządowcami z Unii Metropolii Polskich oraz Związku Miast Polskich. Wśród reprezentantów z woj. śląskiego znaleźli się Marcin Krupa, Prezydent Katowic oraz Arkadiusz Chęciński, Prezydent Sosnowca.  Głównym tematem rozmów z samorządowcami były kwestię cen energii elektrycznej oraz rozwiązania dotyczące dystrybucji węgla. 

Premier Morawiecki  przedstawił konkretne propozycje wprowadzanych narzędzi. W tej chwili rozpoczyna się posiedzenie Rady Ministrów, podczas którego odbędą się rozmowy na temat tych dwóch ustaw - poinformował po spotkaniu Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA - Aczkolwiek ustaliliśmy ze stroną samorządową, że jutro o godzinie 10.00 odbędzie się posiedzenie komisji wspólnej rządu i samorządu, na której samorządy przedstawią już konkretne opinie do poszczególnych przepisów - dodał. 

Samorządowcy mają przyjrzeć się założeniom dwóch ustaw proponowanych przez rząd. Pierwsza z nich ma wprowadzać maksymalna kwotę za cenę energii elektrycznej dla samorządów, a druga ustawa ma dawać konkretne narzędzia samorządom dotyczące dystrybucji węgla. 

Jednym z kluczowych elementów ustawy jest cena maksymalna prądu dla samorządów i jednostek samorządowych na wskazanym przez premiera poziomie nieco w okolicach 800 zł, może nieco poniżej. To ostatecznie ustali Rada Ministrów - powiedziała po spotkaniu wiceminister Anna Trzeciakowska - Jeśli jakieś postępowania już się zamknęły z kwotami znacząco przewyższającymi obecne kwoty, to tutaj też jest rozwiązanie, które spowoduje, że podwyżek w takim rozmiarze samorządy nie będą musiały odczuwać - dodała minister. 

Mowa tutaj w prostych słowach o przepisach, które pozwolą żeby prawo działało wstecz, a samorządy, które już podpisały umowy na wyższe kwoty, mogły te umowy zmienić. Będzie oni także legalizował działania samorządów, które już teraz dystrybuują węgiel. Jednak proponowana przez Premiera cena prądu w wielu mniejszych miastach jest prawie dwa razy wyższa niż obecna. 

Dostaliśmy zapewnienie, że będzie ustalona cena maksymalna dla samorządowców. Nie jesteśmy do końca zadowoleni, bo mówi się o kwocie około 800 zł, to jest np. w przypadku Ciechanowa cena o 300% wyższa niż dziś obowiązująca - informował Arkadiusz Chęciński, Prezydent Sosnowca. - Czekamy na szczegóły, bo takich jeszcze nie dostaliśmy - dodał. 

W tej chwili w Ciechanowie koszt dostawy energii elektrycznej to jest 260 zł za MWh, Przy przyjęciu tej propozycji przy 800 zł za MWh można łatwo policzyć, że ta podwyżka nadal jest 300% w stosunku do stawek, które obowiązują obecnie. I dla wielu samorządów ta podwyżka będzie rzędu 200-300%. Chcielibyśmy żeby ta stawka była urzędu 500 zł za MWh - wyliczał Krzysztof Kosiński, Prezydent Ciechanowa. Nie może być tak, że jedynym beneficjantem wojny będą spółki skarbu państwa i rząd, które zarabiają na sprzedaży energii - podsumował.

W środę, 12 października o godzinie 10.00 rozpoczną się kolejne rozmowy z samorządowcami w Warszawie. 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.1µg/m3 PM2.5: 11.9µg/m3