Spodek solidarny z Ukrainą. Codziennie w samo południe wybrzmi Hymn Ukrainy

Spodek solidarny z Ukraina

Redakcja

10 marca, 2022

Hymn Ukrainy grany w południe słyszany jest już w wielu polskich miastach, teraz również w Katowicach wybrzmiewać będzie codziennie w przestrzeni miejskiej. Spodek włącza się w ten sposób w symboliczną akcję #dlaNASZEJwolności w geście wsparcia i solidarności z Ukrainą i Narodem Ukraińskim.

Coraz więcej miast włącza się w symboliczną akcję wsparcia dla Ukrainy. Również Ukraińcy w aglomeracji Śląskiej mogą liczyć na nasze działania i wspólną pomoc

mówi Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center, zarządcy Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach i Spodka.

 

Wierzymy, że ten symboliczny gest jest równie ważny, jak materialne wsparcie, w które wszyscy się angażujemy, a wybrzmiewające codziennie słowa i melodia, będą dodatkowym wsparciem w tym trudnym czasie i dodadzą nam wszystkim otuchy

dodaje.

Po raz pierwszy hymn wybrzmiał w czwartek, 10 marca br., o godz. 12.00. Katowiczanie oraz osoby z Ukrainy usłyszeli  pieśń „Szcze ne wmerła Ukrajiny ni sława, ni wola”. Utwór skomponowany został w 1863 roku przez ksiądza Mychajło Werbyckiego, a słowa do niego napisał etnograf i poeta Pawło Czubynski. W 1992 roku, po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości, pieśń stała się hymnem państwowym. Będzie odgrywana codziennie w samo południe.

 

Doceniany na całym świecie Spodek w Katowicach, na co dzień oświetlony jest w jednolitym kolorze. W szczególnych sytuacjach iluminacja zmienia się. Obecnie, w związku z dramatycznymi wydarzeniami w Ukrainie, elewacja Spodka została podświetlona w kolorach flagi ukraińskiej, niebieskim i żółtym na znak solidarności z tym państwem i jego społeczeństwem. Akcja potrwa do odwołania.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 52.7µg/m3 PM2.5: 46.7µg/m3